ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

May Karl (*25.02.1842 - †30.03.1912)

­­­­
Karl May edit

Karl May se narodil 25. února 1842 v saském Emstthalu v rodině chudého tkalce. Dětství prožil v neskutečné bídě, díky špatné výživě a nedostatku hygieny krátce po narození oslepl a zrak se mu zlepšil až v pěti letech po odborném ošetření. Ve škole se projevil jako nadaný žák. Roku 1861 nastoupil jako učitel v chudinské škole, ale záhy byl obviněn z krádeže, odsouzen k šesti týdnům vězení a do konce života již nesměl vykonávat učitelské povolání. Ocitá se na dně, bez práce a bez budoucnosti. Dopustí se několika drobných krádeží, je dopaden a odsouzen ke čtyřem rokům nucených prací.

Roku 1868 je pro dobré chování předčasně propuštěn, ale z jakéhosi pominutí smyslů se dopouští dalších vesměs komických krádeží (v restauraci ukradne pět biliárových koulí a při vloupání do hospody odcizí utěrku a jednu cigaretovou špičku). Dopadeného "zločince" soud odsoudí ke čtyřem letům vězení. Když May ve 32 letech opouští vězení, snil o velkých cestách za dobrodružstvím a bohatstvím. A teď své sny přepisuje na papír.

Roku 1875 se stává časopiseckým redaktorem u nakladatele Münchmeyera, ve stejném roce v povídce OLD FIREHAND poprvé zmiňuje jméno Vinnetou. Jeho napínavých povídek si všímají i jiní nakladatelé. O dva roky později se May stává autorem na volné noze. Od roku 1881 mu vycházejí romány z Orientu, kde hlavním hrdinou je Kara Ben Nemsi. Dále píše mnohasvazkové kolportážní románky, v nichž sice není nouze o dobrodružství, ale jsou "sešité horkou jehlou" a May se pod ně nepodepisuje. Přesto se jméno Karl May stává zaklínadlem a nakladatelé mu další rukopisy doslova trhají z rukou. Na svých autorských cestách přijímá až 800 návštěv denně, plakátů a fotografů Karla Maye v kostýmu Old Shatterhanda se prodá ročně mnoho tisíc.

Od roku 1896 se jeho dobrodružné cestopisy nazývají Povídky z cest a May tvrdí: "Já jsem vskutku Old Shatterhand či Kara Ben Nemsi a prožil jsem to, co vyprávím."

May uveřejnil většinu svého díla nejprve na pokračováni v časopisech, teprve od roku 1890 vycházely jeho romány knižně, od r.1892 u freiburského nakladatele Fehsenfelda pod názvem SEBRANÉ PŘÍBĚHY Z CEST. Ty se staly základem jeho slávy. Mezi nejlépe napsané příběhy patří vedle VINNETOUA cyklus VE STÍNU PÁDIŠÁHA, V ZEMI MAHDIHO a romány POKLAD VE STŘÍBRNÉM JEZEŘE, DUCH LLANA ESTACADA či PETROLEJOVÝ PRINC.

Na přelomu století se May vydává do Orientu, aby navštívil místa svých románů. Jeho sny se náhle hroutí tváří v tvář skutečnosti, která je docela jiná, než si představoval. May si umiňuje, za začne psát docela jinak a lépe. Netuší ale, že v Německu se nad ním stahují mračna. Nakladatel Fischer vydal jeho kolportážní romány pod jeho pravým jménem a znemožnil ho před veřejností. Na povrch rovněž vyjde Mayova "kriminální" minulost.

May je psychicky zlomen, jeho sen o slávě a velkém hrdinovi Old Shatterhandovi, kterým se cítil být, se rozpadl. Těžce onemocní a rok nato vysílen soudními spory o vlastní dílo 30. března 1912 umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ondřej Dostál, 10.01.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Karl MayMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­