ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

May Karl (*25.02.1842 - †30.03.1912)

­­­­
Karl May edit

Karl May se narodil 25. února 1842 v saském Emstthalu v rodině chudého tkalce. Dětství prožil v neskutečné bídě, díky špatné výživě a nedostatku hygieny krátce po narození oslepl a zrak se mu zlepšil až v pěti letech po odborném ošetření. Ve škole se projevil jako nadaný žák. Roku 1861 nastoupil jako učitel v chudinské škole, ale záhy byl obviněn z krádeže, odsouzen k šesti týdnům vězení a do konce života již nesměl vykonávat učitelské povolání. Ocitá se na dně, bez práce a bez budoucnosti. Dopustí se několika drobných krádeží, je dopaden a odsouzen ke čtyřem rokům nucených prací.

Roku 1868 je pro dobré chování předčasně propuštěn, ale z jakéhosi pominutí smyslů se dopouští dalších vesměs komických krádeží (v restauraci ukradne pět biliárových koulí a při vloupání do hospody odcizí utěrku a jednu cigaretovou špičku). Dopadeného "zločince" soud odsoudí ke čtyřem letům vězení. Když May ve 32 letech opouští vězení, snil o velkých cestách za dobrodružstvím a bohatstvím. A teď své sny přepisuje na papír.

Roku 1875 se stává časopiseckým redaktorem u nakladatele Münchmeyera, ve stejném roce v povídce OLD FIREHAND poprvé zmiňuje jméno Vinnetou. Jeho napínavých povídek si všímají i jiní nakladatelé. O dva roky později se May stává autorem na volné noze. Od roku 1881 mu vycházejí romány z Orientu, kde hlavním hrdinou je Kara Ben Nemsi. Dále píše mnohasvazkové kolportážní románky, v nichž sice není nouze o dobrodružství, ale jsou "sešité horkou jehlou" a May se pod ně nepodepisuje. Přesto se jméno Karl May stává zaklínadlem a nakladatelé mu další rukopisy doslova trhají z rukou. Na svých autorských cestách přijímá až 800 návštěv denně, plakátů a fotografů Karla Maye v kostýmu Old Shatterhanda se prodá ročně mnoho tisíc.

Od roku 1896 se jeho dobrodružné cestopisy nazývají Povídky z cest a May tvrdí: "Já jsem vskutku Old Shatterhand či Kara Ben Nemsi a prožil jsem to, co vyprávím."

May uveřejnil většinu svého díla nejprve na pokračováni v časopisech, teprve od roku 1890 vycházely jeho romány knižně, od r.1892 u freiburského nakladatele Fehsenfelda pod názvem SEBRANÉ PŘÍBĚHY Z CEST. Ty se staly základem jeho slávy. Mezi nejlépe napsané příběhy patří vedle VINNETOUA cyklus VE STÍNU PÁDIŠÁHA, V ZEMI MAHDIHO a romány POKLAD VE STŘÍBRNÉM JEZEŘE, DUCH LLANA ESTACADA či PETROLEJOVÝ PRINC.

Na přelomu století se May vydává do Orientu, aby navštívil místa svých románů. Jeho sny se náhle hroutí tváří v tvář skutečnosti, která je docela jiná, než si představoval. May si umiňuje, za začne psát docela jinak a lépe. Netuší ale, že v Německu se nad ním stahují mračna. Nakladatel Fischer vydal jeho kolportážní romány pod jeho pravým jménem a znemožnil ho před veřejností. Na povrch rovněž vyjde Mayova "kriminální" minulost.

May je psychicky zlomen, jeho sen o slávě a velkém hrdinovi Old Shatterhandovi, kterým se cítil být, se rozpadl. Těžce onemocní a rok nato vysílen soudními spory o vlastní dílo 30. března 1912 umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ondřej Dostál, 10.01.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Karl MayMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)