ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

May Karl (*25.02.1842 - †30.03.1912)

   
­­­­

Poklad na Stříbrném jezeře

  • nebo též Poklad ve Stříbrném jezeře
  • určeno starším dětem a mládeži
  • nezkrácené vydání v jednom svazku

Dobrodružný příběh Old Firehanda, Old Shatterhanda, Vinnetoua a jejich přátel na výpravě za legendárním indiánským pokladem.
Ryšavec Cornel se svou zločineckou trampskou bandou míří do hor ke Stříbrnému jezeru, kde je ponořeno ohromné indiánské bohatství z dávných časů. Po stopách mu jdou Old Firehand, tetička Droll a další lovci, kteří s ním mají nevyřízené účty. Později se k nim přidá ještě Old Shatterhand s Vinnetouem. Ale pronásledování se zkomplikuje, protože kmen Utahů vykopal válečnou sekeru proti bělochům.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Toužimský a Moravec v Praze roku 2013 (2. upravené vydání tamtéž). Z německého originálu Der Schatz im Silbersee přeložil Emil Musil-Daňkovský. Ilustroval Gustav Krum. Počet stran: 420. ISBN: 978-80-7264-144-4.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Německý spisovatel, který psal převážně dobrodružné romány a povídky. Přestože nikdy nebyl v Americe, stejně psal o Divokém západě.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV A JEJICH ROLE V DĚJI:

Old Firehand - statečný a silný; chránil před bandity a všem pomáhal; jel s ostatními
Vinnetou - moudrý a chytrý Apač; vedl své bratry; jel s ostatními
Droll - chytrý; jezdil k jezeru
Hobble Frank - bratranec Drolla; přijel s Old Shatterhandem
Old Shatterhand - velmi chytrý; měl samostřílnou pušku
Cornel - proradný vůdce; lže, krade a dělá další strašné věci

DĚJ:

Všechno to začalo na parníku Dogfish, kde se náhodou sejdou Old Firehand, Droll, ale i kriminálník Ryšavý Cornel se svými bandity. Cornel ukradne peníze a se svou tlupou uteče člunem na břeh. Old Firehand s Drollem ho začnou stíhat.

Cornel se svými bandity se usídlí nedaleko farmy, kde sídlí rafteři. Cornel totiž chce farmu přepadnout. Old Firehand s Drollem varují raftery a společně útok odrazí. Zajmou bandity, kteří zbyli; mezi nimi byl i Cornel.

Ten ale poté znovu unikne a sežene si novou tlupu. Nyní chce přepadnout vlak s velkou částkou peněz a sejít se v Eagle Tail s dalšími bandity. Old Firehand a ostatní vyrazí k místu, kde se mělo přepadení vlaku odehrát, a potkají tam Vinnetoua. Bandity naženou do vlaku, vlak zastaví a bandity pochytají.

Old Shatterhand, Hobble Frank, Dlouhý Davy a Tlustý Jemmy mezitím jedou také ke Stříbrnému jezeru, aby se tam setkali s Old Firehandem a dalšími, ale přepadnou je Utahové a dají jim zkoušku; tu sice splní, ale oni je nechtějí pustit, a tak utečou. Utahů se ale nezbaví, jsou jim pořád v patách... Pak najednou potkají Old Firehanda, Vinnetoua a další a připojí se k nim.

Utáboří se ve skále a dají ji hlídat třemi strážemi. V noci však Utahové bělochy přepadnou a zajmou je. Jen zapomněli na poslední stráž Drolla s Hobble Frankem. Ti se pak vydají zachránit své druhy. Povede se jim to a ještě zajmou tři utažské náčelníky.

Vydají se směrem ke Stříbrnému jezeru. Old Firehand ukáže ostatním stříbrnou žílu. U Stříbrného jezera potkají indiánský kmen Timbabačů, jejichž náčelník se jmenuje Dlouhé ucho. Když byl na stráži a byl neopatrný, padl do rukou Utahů. Prozradil jim tajemství Stříbrného jezera - když byli u pokladu, začala k nim téct voda a všichni šplhali nahoru, avšak zachránil se jen Dlouhé ucho. K pokladu už se pak nebylo možné dostat.

Old Firehand odkoupí pozemek v horách a začne tam těžit stříbro.

ZHODNOCENÍ:

Líbila se mi akce a napětí. 8/10.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petrunasan, 16.02.2023

­­­­

Diskuse k výpisku
Karl May - Poklad na Stříbrném jezeřeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­