ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šlejhar Josef Karel (*14.10.1864 - †04.09.1914)

­­­­

Kuře melancholik (12)

V próze Kuře melancholik se objevuje typický spisovatelův motiv - paralela mezi trpícím člověkem a zvířetem. To, co je sjednocuje, je jejich smrtelnost. Člověk je spojen se zvířetem hrůzou ze smrti, touhou uniknout jí, přežít, pudem sebezáchovy. To pak vede k bezohlednému boji o život, kde není místo pro slabé a kde násilí a zlo vítězí nad dobrem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1974 (1. vydání tamtéž). K vydání připravil a poznámky napsal Rudolf Lužík. Ilustroval Michael Romberg. Počet stran: 149.

DĚJ:

Novela začíná dnem, kdy bezejmenný hoch, asi pětiletý, ztratil maminku a kdy se vylíhla kuřátka. Dítě zprvu nechápe podstatu smrti, rozruch doma ho dokonce těší svojí novostí. Teprve když uvidí maminku nachystanou k pohřbu, rozpláče se.

Nebožka byla něžná, dobrotivá žena, která trpěla v manželství s krutým otcem - ten ji dokonce znásilňoval. Zbývá po ní laskavé služebnictvo, zejména stará Katla, jež o dítě pečuje. Na pohřbu se však o hocha začne nuceně zajímat "mladá ženština" z příbuzenstva, která touží po sňatku s bohatým hospodářem. Dítěti se její péče nelíbí. Na hřbitově pláče spíš pro krásnou rakev než pro maminku.

Ta mu začne doopravdy chybět, teprve když se vlády ujímá macecha, již si otec krátce nato přivezl z cest. Propustí staré služebnictvo. O hocha nejprve nedbá, pak jej začíná tyranizovat a vybíjet si na něm zlost stejně jako nová služka Pepka. Najíst dítě dostává na dvorku, nikdo ho neumývá ani neukládá ke spánku. Časem ho nezájem, bití a nadávky usouží. Jedinou útěchu nachází ve slabém, odstrkovaném kuřeti, které trpí stejně jako dítě samo, o němž Katla kdysi prohlásila, že je "melancholik".

V nemoci se o hocha nikdo nestará, musí ležet ve špíně. Nakonec jej macecha s Pepkou vykazují na slámu do stodoly, aby je nerušil zápach. Zemře za dramatického západu slunce. Kuře jako by žalovalo hrozným křikem, proto ho macecha nakazuje zaříznout a ono prchá do stodoly k dítěti. V okamžiku smrti se k němu tulí...

Novela končí tím, že pro duši nešťastného chlapce přichází zemřelá maminka.

AUTOROVY MYŠLENKY:

Dílko prokládají Šlejharovy úvahy o slabosti. Nicotní tvorové jsou podle něj sami vinni tím, že se nedokážou přizpůsobit podmínkám. To však neznamená, že by si utrpení zasloužili.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Karel Šlejhar - Kuře melancholik (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­