ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šlejhar Josef Karel (*14.10.1864 - †04.09.1914)

­­­­

Lípa

  • román z roku 1908
  • vyprávěn v er-formě
  • lyrické líčení přírody, autor klade důraz na detail a popisnost (nejvíce právě u přírodních scenérií)
  • postavy jsou schematické a statické

Vzrostlá lípa stojí na hranicích dvou statků - jeden patří starému Kučerovi, jenž je zastáncem starých způsobů, druhý po smrti Kučerova přítele zdědí jeho syn, mladý Stuchlík. To je naopak člověk mladý, studovaný, plný neuctivosti k tradicím a ověřeným způsobům. Stuchlík ihned začne s radikální modernizací svého statku a pokračuje v ní, ačkoliv jsou mu jeho úsilí a hlavně vynaložené finanční prostředky celkem k ničemu. Nakonec se sporem stane lípa, kterou Stuchlík chce pokácet, neboť zasahuje na jeho pozemek. Podetne lípě kořeny a tím vlastně nepřímo způsobí i smrt svého kmotra Kučery.
Konec románu naplňuje známé přísloví o božích mlýnech, jelikož umírající lípa se za bouřlivé noci vyvrátí a poničí Stuchlíkův statek.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal nakladatel J. Otto v Praze roku 1908. Počet stran: 285.

STRUČNÝ DĚJ:

Mladý, vzdělaný statkář Stuchlík, odchovanec hospodářských škol, podceňuje staré selské zvyklosti a tradice; nenávidí proto starou lípu, jež stojí po staletí na rozhraní jeho a Kučerova statku, jsouc jejich společným majetkem. Žádá starého souseda, aby společně lípu skáceli. Když se však nedokáží dohodnout, ničí Stuchlík svou půlku staletého stromu...

Starý Kučera se z lítosti na lípě oběsí a strom během prudké bouře těžce spadne na stavení svého zhoubce, které značně poškodí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 28.02.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Karel Šlejhar - LípaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­