ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Šlejhar Josef Karel (*14.10.1864 - †04.09.1914)

   
­­­­

Kuře melancholik (6)

Tento příběh začíná smrtí matky jednoho nepojmenovaného dítěte. Dítě je však tak dětsky naivní, že si ještě nedokáže uvědomit následky, které to pro něj má. Zatím vše bere vesele, obdivuje rakev, radostně poslouchá zvuk umíráčku. A i venku si vesele hraje, zejména s čerstvě narozenými kuřátky, které dítě velice obdivuje. Zejména jedno kuřátko neunikne jeho pozornosti. Je to kuřátko, které se odlišuje od všech ostatních, je slabé, pomatené a ostatní ho jen odvrhují.
V době chystání pohřbu nastává situace, kdy si otec dítěte do domu přivede nějakou "příbuznou". Hned na první pohled je až moc vtíravá a chápavá k události, která se v domě přihodila.
Ve chvíli kdy otec dítěte pojme tuto ženu za svou, nastává obrovský zlom. Staré služebnictvo je vyhozeno a domů je přivedeno nové ze strany "příbuzné" v čele se zrzavou Pepkou. Dítě si začíná uvědomovat spojitosti a následky matčiny smrti, najednou je mu hrozně smutno a chce maminku zpátky. Zpočátku žena projevuje veliký zájem o hospodářství a hlavně o dítě, které se jí však velmi rychle zprotiví, a proto ho začne trestat za činy, jež neudělalo. Dítě v domě trpí, i služebnictvo je na něj zasedlé a otec se ho nezastane, je zaslepen svou novou paní. Jedinou útěchu dítěti přináší kuřátka, zejména to jedno, které se s ním paralelně vyvíjí. Jenže dítě je trestáno jak fyzicky tak psychicky a když už to neunese, těžce onemocní. V tuto chvíli se ho všichni štítí a proto ho celé špinavé dají nejprve do kuchyně k zrzavé Pepce a posléze dokonce do kůlny na slámu a jen čekají, kdy zemře. Odstrčené kuřátko je v kůlně s dítětem. Tu noc dítě zemře...

VLASTNÍ ZHODNOCENÍ:

Hned zpočátku nacházíme kontrast, který je typický pro naturalistické romány. Je krásné slunečné ráno, všechno bujně kvete a dítěti umírá matka. Zde je vidět obrovská naivita dítěte, které ničemu nerozumí, spíše má radost z hostiny, jež se chystá. Možná i cítí volnost, cítí to, že teď přestane řád, který zde za života maminky vládnul. Dítě však v průběhu děje moudří, chová se tak nějak dospěle, dochází mu různé věci, trpí a přijímá svůj úděl.

Autor hodně používá detaily, na nichž se mimo jiné dozvídáme o vztahu dítěte k rodičům. Z příběhu je cítit, že dítě má rádo maminku a otce ne, protože on mamince ubližuje. Je to vidět třeba jen na oslovení, které dítě používá: maminka a otec.

Prvky naturalismu, které se zde objevují, jsou zejména popisy fyzických stavů dítěte v době nemoci nebo naturalistické popisy kuřete. Můžeme zde také najít naturalistickou osudovost - nejprve smrt matky, příchod macechy, ztráta zázemí - propuštění starého služebnictva a přivedení nového, fyzické i psychické týrání, odsunutí do kuchyně, posléze do kůlny. Všechny tyto momenty vedly nakonec ke smrti dítěte. Ten osud se nedá odvrátit, přicházejí další a další kroky.

Markantní je zde paralela s kuřetem, které se s ostatními narodilo v den matčiny smrti. Dítě a kuře, kterého si nejvíce všímalo, měly stejný osud. Byly odstrkovány, nebylo o ně postaráno. Stávají se slabými a dítě nakonec umírá.

Když se podíváme na autora samotného, vidíme, že většinou na příběh jakoby nazírá zvnějšku, ale někdy vstupuje do děje svými úvahami nebo konkrétně vstupuje do postavy dítěte. Z příběhu je možno vycítit i autorovo pojetí smrti, které je čistě křesťanské. Šlejhar smrt bere jako vysvobození a vylepšení.

Tento román se někdy označuje jako dětský román - často je zde nabízen pohled očima dítěte. Na čtenáře je to rozhodně působivější, vidí tu naivitu dítěte a vzbuzuje to v něm lítost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sakinka, 10.11.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Karel Šlejhar - Kuře melancholik (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)