ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek Josef (*23.03.1887 - †duben 1945)

­­­­

Stín kapradiny (4)

Čapkova novela Stín kapradiny (uveřejňována během léta roku 1930 jako četba na pokračování v Lidových novinách) sleduje počínání dvou mladých pytláků a vrahů, Rudolfa Aksamita a Václava Kaly, jež směřuje k neodvratnému konci. Tento příběh o vině a trestu vyniká vytříbenou formou propojující reportážní prvky, lyrické líčení přírody i vnitřní dialogy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Knižní klub v Praze roku 1998 (1. vydání tamtéž). Doslov napsal Jiří Janáček, ilustrovala Kateřina Zachová. Počet stran: 111. ISBN: 80-7176-702-6.

MÍSTO DĚJE:

Les, vesnice

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Kniha je psána er-formou, autor vstupuje do děje a komunikuje se čtenářem. Časté použití souvětí, citoslovcí (Ho!) nebo přímých řečí.

JAK KNIHA ODRÁŽÍ ROK VZNIKU:

Kniha je napsána těsně před druhou světovou válkou.

STRUČNÝ OBSAH:

Dva pytláci Rudolf a Václav zrovna pytlačí, jenže vtom je přistihne hajný. Pytláci hajného omylem zastřelí a strachem prchnou do lesa.

V lese se několik dní skrývají, ale dochází jím, že takhle to dál nepůjde. Vykradou proto statek a vydávají se za statkáře, avšak ani tohle jim moc dlouho nevydrží a vrátí se zpět na útěk.

Chvíli si přivydělávají dalšími krádežemi a podfuky. Nakonec je dopadnou policisté, Rudolfa zastřelí a Václav se zabije sám.

POSTAVY:

Václav Kala a Rudolf Aksamit - pytláci a vrahové

UKÁZKA Z DÍLA:

Vašek a Ruda se shýbali nad srncem, pod prsty měli tělo zvířete, poddajné, ještě teplé, ještě nádherně napjaté, a teď do toho z houští vyrazil hajný a zaryčel: "Stůj" Tohleto byly staré účty, hlas hajného chraptěl zuřivostí. Ty štědrý, divoký lese! To tělo srnce, ještě teplé a napjaté! Pytlácká radost se naráz v žilách zastavila a náhlým přetlakem vyvřela v lávu rudého vzteku. Ruda se přikrčil za srncem, naježila se v něm rozlícená šelma, Vašek se cítí hajnému skákati na krk. A už vyšlehl oheň msty, puška práskla, to Ruda střílí do hajného. "Potvory!" křičí nepřítel a kácí se do trávy, hlavu na stranu. A ještě několik ran do něho, jak tady klesá a leží. "Má dost!" sípe Vašek, a Ruda tříští ještě navrch pažbou to zbité tělo, které už duše opustila.

MÉ HODNOCENÍ:

Čapkovu knížku Stín kapradiny jsem si chtěl už dlouho přečíst. Přes moje nadšení před čtením se mi kniha moc nelíbila, myslím, že by zaujala někoho více orientovaného "lesním" směrem, v díle je totiž velmi často a detailně popisována příroda a prostředí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Václav Šimánek, 30.01.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Čapek - Stín kapradiny (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­