ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek Josef (*23.03.1887 - †duben 1945)

­­­­

Lelio

  • Čapkova expresionistická povídková sbírka

Soubor Lelio, vydaný roku 1917, je první Čapkovou samostatně vydanou knihou a je charakteristický motivy smutku, úzkosti a deprese, jež vyvolávala předtucha první světové války. Skládá se ze sedmi nepříliš rozsáhlých povídek, které vznikaly v rozmezí let 1914-1916 (Lelio; Rukopis nalezený na ulici; Plynoucí do Acherontu; Opilec; Záchrana; Veš; Syn zla).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Lelio a Pro delfína. Vydalo nakladatelství Dauphin v Praze roku 1997. K vydání připravili Dagmar Magincová a Čestmír Pelikán. Celkový počet stran: 123. ISBN: 80-86019-54-3.

STRUČNÝ OBSAH:

Povídky plné zoufalství, nekonečných smutků, nicoty, zániku a zmaru. Jejich hrdinové jsou lidé vyvržení z lidské společnosti (opilci, vltavští utopenci), kteří se topí v zármutku, bolesti a zoufalství.

"Ach, uniknouti, státi se něčím, pozbýti lidské podoby a strasti, rozplynouti se i s trýzní, která mne užírá jako mor!"

Avšak tento stav nemůže trvat věčně. Blíží se záchrana, závan věčnosti, víra v nový život, který však nutně musí být lepší. Nelze nový svět stvořit z trosek starého, z těl trestanců.

"A kdybych viděl, že Bůh se shýbá k zemi, že nabírá do ruky kopřiv a troudu zašlého světa a hněte z nich hlínu, aby z ní znovu stvořil člověka..., rouhavě bych vyrazil tuto nehodnou hroudu z jeho velebné dlaně. A když potom bych spatřil..., že po jeho tváři kane palčivá slza lásky a milosrdenství..., že počíná pleniti své svaté tělo, aby z něho stvořil člověka, pak poklekl bych - a radostí plakal."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 29.12.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Čapek - LelioMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)