ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek Josef (*23.03.1887 - †duben 1945)

­­­­

Lelio

  • Čapkova expresionistická povídková sbírka

Soubor Lelio, vydaný roku 1917, je první Čapkovou samostatně vydanou knihou a je charakteristický motivy smutku, úzkosti a deprese, jež vyvolávala předtucha první světové války. Skládá se ze sedmi nepříliš rozsáhlých povídek, které vznikaly v rozmezí let 1914-1916 (Lelio; Rukopis nalezený na ulici; Plynoucí do Acherontu; Opilec; Záchrana; Veš; Syn zla).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Lelio a Pro delfína. Vydalo nakladatelství Dauphin v Praze roku 1997. K vydání připravili Dagmar Magincová a Čestmír Pelikán. Celkový počet stran: 123. ISBN: 80-86019-54-3.

STRUČNÝ OBSAH:

Povídky plné zoufalství, nekonečných smutků, nicoty, zániku a zmaru. Jejich hrdinové jsou lidé vyvržení z lidské společnosti (opilci, vltavští utopenci), kteří se topí v zármutku, bolesti a zoufalství.

"Ach, uniknouti, státi se něčím, pozbýti lidské podoby a strasti, rozplynouti se i s trýzní, která mne užírá jako mor!"

Avšak tento stav nemůže trvat věčně. Blíží se záchrana, závan věčnosti, víra v nový život, který však nutně musí být lepší. Nelze nový svět stvořit z trosek starého, z těl trestanců.

"A kdybych viděl, že Bůh se shýbá k zemi, že nabírá do ruky kopřiv a troudu zašlého světa a hněte z nich hlínu, aby z ní znovu stvořil člověka..., rouhavě bych vyrazil tuto nehodnou hroudu z jeho velebné dlaně. A když potom bych spatřil..., že po jeho tváři kane palčivá slza lásky a milosrdenství..., že počíná pleniti své svaté tělo, aby z něho stvořil člověka, pak poklekl bych - a radostí plakal."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 29.12.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Čapek - LelioMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­