ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek Josef (*23.03.1887 - †duben 1945)

­­­­

Stín kapradiny (5)

Josef Čapek napsal baladu Stín kapradiny v létě roku 1930 (pro Lidové noviny a na pokračování), ve které je hlavní dějovou linií útěk dvou vesnických chasníků, kteří při pytlačení zabijí hajného.
Na rozdíl od ostatních vážných děl Josefa Čapka se zde spisovatel zaměřuje zejména na výklad děje. V ostatní tvorbě se Čapek zabývá především svými nejhlubšími pocity a myšlenkami. Ty se sice objevují i zde, ovšem i přesto je, na rozdíl od jeho ostatní tvorby, dílo velmi epické.
Baladická novela Stín kapradiny ve své době získala velmi pozitivní kritiku například od Josefa Floriana.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fortuna Libri v Praze roku 2018 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 159.

OBSAH:

Mladí pytláci Rudolf Aksamit a Václav Kala zastřelí hajného, jenž je přistihne při zakázaném lesním lovu, a poté strachem prchnou do lesa. Myslí na to, jaký má hajný asi pohřeb a jsou hrdí, že se o nich píše v novinách. Když pak vykradou selský statek a převléknou se do sedlákových šatů, libují si života bez práce, zveličujíce své životní zkušenosti.

Pak ale nastává obrat. Zpytavé pohledy mimojdoucího hajného prozrazují, že je již hledají... Potkávají četníka a cítí, že je zle.
K tomu všemu ještě Vašek onemocní a Ruda, ač by rád, nemůže se jej zbavit.

Zabitý hajný se jim vynořuje v myšlenkách jako mstitel, a tulák, který se před nimi zjevil, věští jim těžké období, poznav zkušeným okem jejich situaci.
Přepadená švadlena Marie Rousová zase poznamenala násilníky rozdrásanou tváří, dříve než ji lidé osvobodili.

Zbojníci cítí nedostatek volnosti a zdá se jim, že svět nemá smysl. Zoufalý zármutek zapíjejí kořalkou a v opilství zastřelí četníka, jenž je vystopoval.

Nyní je vpřed žene už jen tupý strach. Pletou si cesty a ve snech je děsí jejich oběti. Deset dní už bloudí lesy, až jsou nakonec obklíčeni v jednom lesíku. V obraně zastřelí ještě jednoho pronásledovatele, ale tu již Ruda klesá mrtev k zemi a Vašek končí život sebevraždou...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 28.12.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Čapek - Stín kapradiny (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)