ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Wyndham John (*10.07.1903 - †11.03.1969)

   
­­­­

Den trifidů (5)

Klasický sci-fi román si všímá problémů v oblasti přírodních věd a je varujícím podobenstvím o ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.
Děj se odehrává v Anglii, jež je stejně jako ostatní svět ozářena neznámou kometou, což způsobí u většiny lidstva ztrátu zraku. Za této situace se pro lidi stanou vážným nebezpečím takzvaní trifidi, průmyslově vyráběné rostliny, které původně představovaly zdroj obživy přelidněného světa a které pod ozářením vyvinuly zcela neočekávané vlastnosti. Autor líčí dramatická dobrodružství hrstky vidoucích lidí, kteří mají možnost sledovat zápas bezbranného člověka s jeho vlastním dílem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2014 (6. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Day of the Triffids přeložili Jaroslav Kořán, Jan Zábrana a Hana Žantovská. Doslov napsal František Jungwirth. Počet stran: 267. ISBN: 978-80-7507-045-6.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

John Wyndham byl britský spisovatel, narozený ve Walesu. Žil převážně v první polovině 20. století. Dětství strávil s rodiči v Birminghamu, ale rodiče se rozvedli v roce 1911. Od té doby přebýval u pečovatelských rodin. Vystudoval střední školu, avšak nemohl studovat dál kvůli finanční situaci. Zkoušel různá povolání od pracovníka na farmě až po reklamního agenta. Mezi světovými válkami začal psát první krátké povídky. Za doby druhé světové války psal post-apokalyptické romány. Začal malými články do především amerických novin i časopisů a skončil u desítek napsaných románů. V průběhu druhé světové války se stal vládním zaměstnancem v oblasti cenzury. Později narukoval i do armády a zúčastnil se vylodění v Normandii. Po roce 1960 přestal psát a věnoval se rodině. Jeho myšlenka při psaní románů byla, že lidé se ocitli na zemi jen náhodou a že je jen na nich, kolik z toho vytěží. Psal pod mnoha pseudonymy. Jeho romány jsou považovány za klasiku vědecko-fantastického žánru.

DOBA:

  • soudobí autoři - Asimov, Clarke, Heinlein, Campbell
  • zlatý věk science fiction - 1938-1946/50; začal nástupem Campbella do předního pulpového amerického magazínu Astounding Science Fiction
  • pulpový magazín - populární od začátku 19. století až po druhou světovou válku; také známé jako rodokaps (levné dobrodružné čtivo, tisknuto na levný papír, první Argosy)

Typické znaky

  • robotika - Asimovy zákony robotiky
  • historie budoucnosti - vývoj lidstva v dlouhodobém horizontu (Asimov - Nadace)
  • post-apokalyptické romány po 2. světové válce
  • rasismus

HLAVNÍ POSTAVY:

Bill - běžný obyvatel Londýna; dokáže objektivně přemýšlet nad problémy; před katastrofou pracoval s trifidy, takže věděl, jak proti nim bojovat a používat trifidí zbraně; zamiloval se do Joselly, s níž má dítě
Josella - Bill Josellu potká v Londýně, když se Josellu snaží slepý hromotluk použít jako vlastní oči; Bill ji zachrání a od té doby jsou přátelé, později se "vezmou" a mají spolu dítě

DĚJ:

Příběh se odehrává po apokalypse, při které 99 % populace osleplo díky pofidérnímu přírodnímu jevu. To 1 % lidí se o sebe muselo postarat. Mezi těmito lidmi byli i Bill a Josella. Oba dva pocházeli z Londýna, náhodou se poznali a rozhodli se společně odjet z města, které bylo plné trifidů.

Během příprav se dostali k Beadlyho skupině. Když se k nim přidali, všechno vypadalo, že se obrátilo k lepšímu. Bohužel, ne všichni ostatní chtěli znovu začít budovat svět, místo toho vytvářeli gangy.

Jeden gang, který vedl Coker, napadl Beadlyho skupinu a ty, co viděli, začali využívat jako vůdce skupin slepců. To ale nefungovalo a všechny tyto skupiny se rozpadly.

Bill se tedy rozhodl po rozpadnutí jeho skupiny jít hledat Josellu, do které se zamiloval. Při této cestě se paradoxně spojil s Cokerem, jenž se stal později jeho dobrým přítelem. Společně se vydali hledat Beadlyho skupinu, která snad existuje.

Vrátili se proto na místo jejich bývalého sídla a tam našli adresu. Jeli dva náklaďáky z Londýna do Tynshamu. Tam našli křesťanskou skupinu. K těm se ale nepřipojili kvůli hlouposti a naivnosti všech členů. Chtěli pokračovat v hledání Beadlyho skupiny, jenže nenašli víc než pár lidí, kteří byli na pokraji smrti. Pomohli jim a na nějakou dobu se s nimi spojili, ale to neřešilo problém ztracené Joselly a Beadlyho skupiny. Pročesávali krajinu ve vrtulnících několik týdnů a nic nenašli. Rozhodli se tedy vrátit do Tynshamu a zkusit to tam přeorganizovat, aby to fungovalo. Jediný Bill stále věřil, že Josellu najde.

Při dalším hledání objevil holčičku, která byla bez rodičů a nevěděla co dělat, a tak ji vzal s sebou. Když se zastavili na kopci, aby se rozhlédli po světlech v okolí, jedno zahlédli. Dojeli k němu a našli Josellu. Bill si myslel, že všechny hned vezme a připojí se k ostatním v Tynshamu. Místo toho vybudovali farmu s oplocením proti trifidům. Nakonec k nim přiletí Ivan, který jim řekne o Beadlyho skupině, ke které se přestěhují na ostrov.

VLASTNÍ NÁZOR:

Ze začátku mi knížka připadala velmi zajímavá, ale to nadšení postupně mizelo. Ve druhé půlce knihy se skoro již nic nedělo a Bill jenom jezdil po krajině a marně hledal Josellu. A konec tomu taky moc nepomohl, protože mi přišel nezajímavý.

POZNÁMKY:

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 25.08.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
John Wyndham - Den trifidů (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)