ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clark Simon (*20.04.1958)

   
­­­­

Noc trifidů

- pokračování příběhu z legendárního románu Johna Wyndhama Den trifidů

Svět je 30 let po pádu zelených meteoritů ovládán trifidy. Jen několik malých komunit roztroušených po celém světě se snaží přežít.
Bill Mason je biolog hledající protijed proti trifidům, ale zatím neúspěšně. Jeho dospělý syn David je pilotem. Po pádu svého stroje se ocitá v domě, kde měl přespat, než se dostane na druhý ostrov. Ale ráno zjistí, že svět upadl do tmy. Slunce jednoduše nebylo vidět, a protože elektřina nejde již přes třicet let, je úplná tma. Navíc ostrov napadli trifidi. Když se dostane na leteckou základnu, dostane rozkaz vyletět s meteorologem nad mrak, který má zakrývat slunce. Vyletí do výše, kde slunce sice svítí, ale slabým rudým světlem. Při návratu na zem ztroskotají na malém ostrově ovládaném trifidy. Meterolog je jimi brzy zabit. Bill na plujícím ostrově potká nemluvící dívku, které trifidí jed neubližuje. Z ostrova jsou vysvobozeni americkou lodí. Dívka, Christina, se na ní učí mluvit a David se setkává s půvabnou Kerris a s černým přítelem Gabrielem. Loď náhle zamíří k obnovenému New Yorku. V záři světel se David setkává s Kerrisiným otcem, generálem Fieldingem, který městu vládne. David se dozvídá, že ve městě jsou umělé líhně na lidi, pomocí kterých se chce generál zbavit trifidů. Dne před odjezdem domů je David unesen Samem Dymesem, velitelem "zbojníků".
V jeho společnosti se David dozvídá o druhé tváři New Yorku i samotném Fieldingovi, který je ve skutečnosti Torrence. Ve městě žijí tisíce lidí v otroctví, do kterého se dostali kvůli sleposti, barvě pleti nebo svým politickým názorům. Při útocích na protestantskou základnu se David znovu setká s Gabrielem, který je také členem odpůrců a stanese jejich členem. Jako pilot se zúčastní záchranné akce, jejímž cílem je zachránit Christinu, která má sloužit k pokusům pro její obranu proti trifidům a ze které se má vypěstoval nová rasa lidí.
David s Gabrielem a ostatními zaútočí na Empire State Building, kde má generál své sídlo a vězení pro Christinu, zatímco zbytek odpůrců odpoutá pozornost vypuštěním trifidů do města. Tajný agent ve službách zbojníků, který má Christinu hlídat, je ve skutečnosti Kerris. Sam, Gabriel, David, Kerris i Christina jsou nakonec zabarikádováni v 90. patře, ale Torrence je lstí donutí vylézt ze svého úkrytu. Zdá se vše ztraceno, když se najednou přižene dav lidí, kteří zbaví Torrence vlády. New Yorčané se totiž teprve teď dozvěděli o otrocích, kteří byli drženi za zdí a rozhodli se je osvobodit. David se s Kerris vrací na poklidný ostrov Wight, kde tajemný indián z Ameriky předá svůj objev, jak být odolný vůči trifidům.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 31.05.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Simon Clark - Noc trifidůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­