ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wyndham John (*10.07.1903 - †11.03.1969)

­­­­
John William Parkes Lucas Beynon Harris (jeho celé jméno) byl britský spisovatel a autor sci-fi románů. Narodil se 10. července 1903 v Knowle nedaleko Birminghamu.
Rodina se často stěhovala, a když mu bylo osm let, rodiče se rozvedli. Vyrůstal v různých internátech. Po škole měl několik profesí, pracoval například jako grafik, zemědělec, odborník na reklamu nebo úředník. S počátky 30. let prodal své první krátké povídky do několika amerických časopisů. Vydával je pod různými pseudonymy (John Beynon, John Harris, Lucas Parkes, Lucas Beynon, aj.). Jméno John Wyndham začal používat až po 2. světové válce.
Nepsal jen povídky, ale zkoušel i detektivní romány, ty však nebyly tak úspěšné. Za války se zapojil do boje proti nacistům, vstoupil do Britské armády. Poté pokračoval v psaní. Napsal román Den trifidů (1951, The Day of the Triffids), který byl přeložen do mnoha jazyků a dokonce i zfilmován. Pojem trifid v angličtině označuje nebezpečnou rostlinu. Toto dílo mu zajistilo zapsání mezi doporučenou četbu školáků a stalo se bestsellerem.
John byl silně ovlivněn stylem H.G.Wellse, ale protože byl i novinářem, dokázal psát svá díla s neuvěřitelným zaujetím a napětím. Každé dva roky vydal nový román. Od roku 1960 se věnoval hlavně rodině. Oženil se až když mu bylo 60 let. Roku 1968 napsal svůj poslední román Chocky (1968). Zde vypráví příběh o chlapci, jenž telepaticky mluví s děvčetem na jiné planetě.
Mezi jeho další díla patří romány Planet Plane (1936), The Secret People (1935), Kraken se probouzí (1953, The Kraken Wakes), Kukly (1955, The Chrysalids), Midwichské kukačky (1957, The Midwich Cuckoos), sbírky povídek Žizel (1954, Jizzle), Semena času (1956, The Seeds of Time), Světy na výměnu, Vlak do pekla, Hledání budoucího času, Navštivte planetu Zemi.
Zemřel 11. března 1969 v Londýně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 09.12.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
John WyndhamMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­