ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.60
Hodnoceno: 162x Prosím, ohodnoť práci

Dělají šaty člověka? (3)

Každý den přicházíme do styku s lidmi. Ať už s přáteli, učiteli, rodinou, tak i s těmi, které jen mineme na ulici a nemusíme je víckrát za život vidět. I to nám ale stačí, abychom si uvnitř sebe udělali jistý názor, představu o jejich charakteru, chování, povaze. A to všechno aniž by na nás promluvili. Krom fyzických vlastností nás hlavně zaujme jedna nyní poměrně důležitá věc - oblečení.

Dá se z oblečení vypozorovat osobnost člověka? S velkými obtížemi. Když se podíváte na elegantně oblečenou ženu, jak ladným krokem kráčí ulicí, většina z nás si pomyslí, že je určitě i chytrá a inteligentní. Už jen takto na dálku k ní můžete cítit menší respekt a mít o ní vysoké mínění. Ne vždy to ale musí být pravda. U některých lidí bohužel neplatí, že s ošacením si oblečou i inteligenci. Jejich jedinou výhodou jsou jen a jen peníze, společenské postavení, ale charakter a lidské hodnoty často pokulhávají kdesi v dáli a i "pouhá" prodavačka je v nitru duše tisíckrát lepší člověk, byť se neobléká podle nejnovějších trendů.

Ovlivňuje náš názor na člověka jeho oblečení? Rozhodně. Vezměte si obyčejnou situaci, která se může přihodit komukoliv. Stojíte na nádraží a k vám přistoupí člověk a prosí vás o pár drobných, ať už z důvodu, že mu schází na lístek, anebo aby si zavolal z telefonní budky. Dali byste peníze člověku oblečeném ve špinavých potrhaných věcech, který svým vzezřením působí neupraveně, anebo slušně oblečenému a upravenému člověku? Odpověď nechám na vás. Ať už je ten hůře oblékaný ve skutečnosti dobrý a opravdu potřebuje peníze jen na jízdenku, něco uvnitř nás, jakýsi instinkt, nám tiše našeptává, ať si dáváme pozor. Někdy má instinkt pravdu, občas se ale mýlí.

Proč je přísloví "šaty dělají člověka" obecně uznávaný předpoklad? Snad je to ještě zvyk z minulosti, kdy výše postavení lidé byli oblečeni do honosných šatů. Byly to doby, kdy společenské postavení znamenalo vše, kdy nezáleželo na tom, jestli jste chytrý, nebo ne. Dívalo se jen na váš původ, vaše peníze, u žen na krásu, a zbytek byl jedno. Lidé chtějí mít svět složený jen z krásných věcí, sami chtějí do této perfektní ideje zapadat, ale zapomínají, že jsou důležitější věci. A že není všechno zlato, co se třpytí.

Já sama patřím k těm, kteří pozorují vzezření kolem sebe. Z menších zkušeností už dokážu odhadnout, jaký kdo asi bude, a často mě i ten dotyčný o mém přesvědčení utvrdí. Zároveň jsem ale byla několikrát vyvedena z omylu, a to v dobrém slova smyslu. Šaty mohou dělat člověka, ale také nemusí. A my nikdy nesmíme skálopevně soudit jen z oblečení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Slohová práce Dělají šaty člověka? (3) ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dělají šaty člověka? (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)