ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Salinger Jerome David (*01.01.1919 - †27.01.2010)

­­­­

Kdo chytá v žitě (8)

Student Holden Caulfield je přitahován světem dospělých. Strhující generační výpověď.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Knižní klub v Praze roku 2006. Počet stran: 189. ISBN 80-242-1577-2.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Jerome David Salinger je americký spisovatel, který je znám především pro román Kdo chytá v žitě (1951). Od roku 1965 nevydal žádné dílo a od roku 1980 neposkytl žádný rozhovor. Od roku 1963 žije v New Hampshiru. Znal se s E.Hemingwayem, který také ovlivnil jeho tvorbu. Jeho další díla: Devět povídek, Franny a Zooey.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

New York, 50. léta

POSTAVY:

Holden Caulfield - 17letý, hubený, nevyrovnaný, dospívající mladík
Phoebe - Holdenova mladší sestra, která je jeho oporou

STRUČNÝ DĚJ:

Holden vypravuje svůj příběh, který se stal před rokem. Ačkoli je Holden velmi chytrý, škola ho nezajímá, a tak se neučí. Postupně ho vyhodí z několika škol. Právě je vyhozen z další školy (Pencey), ale než rodiče obdrží od školy informující dopis, rozhodne se prozatím domů nevrátit. Odjíždí tedy do New Yorku, kde se ubytuje v hotelu. Večer navštíví kluby, kde se opije. Když pak jede v hotelovém výtahu, nabídne mu hotelový poslíček prostitutku. Holden souhlasí. Když za ním přijde na pokoj, vymluví se, že je zraněný a že si chce jen povídat. Prostitutka po něm však chce více peněz, než mu řekl poslíček. Holden nesouhlasí a dostane se do sporu s jejím pasákem. Následně navštíví i svého bývalého oblíbeného profesora, který mu také nabídne, aby u něj přespal. Holden se vzbudí, když ho profesor osahává, zhnusen jeho chováním uteče. Sejde se i se svou kamarádkou Sally, s níž jde bruslit. Nakonec navštíví svoji sestru Phoebe, která mu jeho nápad utéct pryč rozmluví. Holden tedy zůstává, i když sám nevěří tomu, že se polepší.

PERSPEKTIVA:

Autor se snaží velmi pečlivě popsat Holdenovu situaci, jeho pocity. Během jeho vyprávění se i dozvídáme, proč autor pojmenoval tuto knihu tak, jak ji pojmenoval. Název se zrodil podle citace z písničky "když někoho potká někdo, jak jde žitem kdes" a následné Holdonovy úvahy o smyslu jeho života, o tom, co by chtěl dělat - chytat děti v žitě tak, aby nemohly spadnout ze skály. Což podle něj by bylo jediné, co by mu přinášelo radost.

ŽÁNR, KONTEXT:

Psychologický román.
Americká próza, 50. léta 20. století.

CITÁT Z KNIHY:

Víš, čím bych se chtěl stát? Hergot, víš, čím já bych se chtěl stát? Jako kdybych si moh' vybrat?"
"Čím? A přestaň klít."
"Znáš tu písničku 'Když někoho chytí někdo, jak jde žitem kdes'?"
"Ale to je 'Když někoho POTKÁ někdo, jak jde žitem kdes'. A je to básnička od Roberta Burnse."
"Já bych dělal to, že bych chytal děti, co si hrajou v žitným poli, aby nespadly z útesu. Já vím, že je to šílenství, ale je to to jediný, co bych dělal na světě rád."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Plachá, 10.01.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jerome David Salinger - Kdo chytá v žitě (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­