ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Salinger Jerome David (*01.01.1919 - †27.01.2010)

­­­­

Kdo chytá v žitě (13)

Strhující generační román, jehož hrdinou je šestnáctiletý student Holden Caulfield, chlapec zajatý pubertou, životem přitahovaný a současně odrazovaný.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Volvox Globator v Praze roku 2000 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Catcher in the Rye přeložili Rudolf a Luba Pellarovi. Počet stran: 146. ISBN: 80-7207-369-9.

O DÍLE A JEHO HLAVNÍ MYŠLENKY:

Autobiografický román. Kniha vydána roku 1951, stala se velice populární. Autorova románová prvotina. Zpočátku k ní bylo přistupováno kontroverzně kvůli sexualitě, vulgaritě. V detailech nám vykresluje americkou společnost. Hrdina říkal vše na rovinu a odhaloval to, o čem se mlčelo - proto byl populární. Lidé žijí podle nalajnovaných scénářů. Zamýšlí se nad lidskou existencí, pomíjivostí, spravedlností. Ukazuje, že dav zabíjí jednotlivce (spravedlivé), kdo nechce mít problémy, musí se přizpůsobit a potlačit identitu. Na válku nazírá jako na věc, která učiní z člověka trosku a zbaví ho identity. Vzdělání slouží k poznání sebe sama.

STRUČNÝ DĚJ:

Hlavním hrdinou je Holden Caulfield, jenž je zklamaný životem. Skrze jeho postavu nahlížíme na poučnost plnou materialismu, zaujímá buřičský přístup k životu - je to kvůli tomu, že vidí ignorantství? Byl vyloučen ze školy, protože propadl ze všech předmětů kromě angličtiny. Rodiče o vyloučení ještě nevědí - mají se to dozvědět za pár dní. Má dva bratry (D.B., který se zaprodal Hollywoodu, píše povídky; Allie, jenž zemřel na leukémii) a jednu sestru - ta má touhu poznávat svět, je chytrá, veselá, má ji rád, je smyslem jeho života.
Jeho kamarádi ztělesňují prototypy: 1. protivný, chce, aby se vše řídilo podle něho; 2. perfekcionista, co se týká jeho vzhledu, narcis.

Holden odjede do New Yorku, aby si dobil baterky. Navštěvuje zde noční kluby, setkává se s bývalými kamarády i s prostitutkou, je znuděný naplánovaným životem; chybí mu spontánnost.

Holden v celém románu vyspívá - na začátku se mu nic nelíbí, ale nakonec si uvědomí složitost světa, rozhodne se pro útěk na západ, kde si vytvoří vlastní realitu a bude odstřižen od světa a přetvářky.
Před cestou se chce rozloučit se sestrou. Ta chce jet s ním, to on ale odmítá, vezme ji proto do ZOO, aby si ji usmířil.

Nakonec pochopí, že musí přijmout svět takový, jaký je. Nastoupí do další školy, chybí mu jeho bývalí spolužáci = srovnání se s minulostí.

FORMA:

Dílo je psáno nespisovně s vulgarismy. Omezená slovní zásoba (vyčítalo se mu neprávem, chtěl se přizpůsobit mladým lidem). Celá kniha je proudem myšlenek, rozvádí detaily do něčeho neskutečného, je promyšlená, precizní, je to přehledné.

NÁZEV DÍLA:

Název je parafrází na báseň Roberta Burnse - Když někdo potká někoho, jak jde v žitě kdes.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 27.02.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jerome David Salinger - Kdo chytá v žitě (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­