ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Salinger Jerome David (*01.01.1919 - †27.01.2010)

   
­­­­

Kdo chytá v žitě (7)

Hrdina románu se stal pro svou generaci symbolem čistoty a vzpoury proti světu dospělých. Příběh chlapce, jenž uteče ze školy, během svého putování Amerikou navazuje nové známosti, avšak nakonec se zklamán vrací zpět domů.

ÚVOD:

Jedná se o psychologické román J.D.Salingera, odehrávající se v Americe 50. let 20. století. Vydáno roku 1951. Tato knížka je nejznámějším dílem tohoto spisovatele.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Jerome David Salinger se narodil v roce 1919 v New Yorku. Jeho studentský život znamenal věčně nedokončené studium. V roce 1939 navštěvoval večerní kurzy tvůrčího psaní, kde byl jeho učitelem editor časopisu Story, Whit Burnett. Ten si všiml jeho talentu a na jaře roku 1940 vyšla ve Story jeho první povídka nazvaná Mladí lidé. Napsal Devět povídek, Franny a Zooey a přispíval do časopisů. Salinger je také znám pro svou samotářskou povahu - od roku 1974 neposkytl žádný rozhovor, neobjevuje se na veřejnosti a od roku 1965 nepublikoval žádné další dílo.

NÁMĚT:

Přiblížení dospívání sedmnáctiletého chlapce a jeho pohledu na svět.

DĚJ:

Hlavním hrdinou je Holden Caulfield, 17letý dospívající mladík. Vypravuje nám jeho příběh, který se mu stal před rokem po jeho vyloučení z Pencey (škola). Odmítá se vracet k rodičům, a tak se potuluje. Nachází ovšem velké nepochopení ze strany dospělých, což ho jen utvrzuje v tom, že je raději sám. Nakonec se rozhodne navštívit svou sestřičku Phoebe, aby se s ní rozloučil před tím, než odjede pryč. Jen díky ní se Holden vrací zpátky domů.

STYL A TYPICKÉ UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Ich-forma, velká subjektivita, používání nespisovných výrazů - obecná mluva, hlavní hrdina neustále promlouvá sám k sobě - monologizuje, přemýšlí, málo dialogů, ironie, retrospektiva (pohled na události nazpět, které se již staly, vzpomínání).

POSTAVY:

Holden Caulfield - 17letý dospívající mladík, který je nevyrovnaný, bloudí mezi světem dětí a dospělých, netuší, co hledá, neustále s něčím nespokojený, rozdvojenost - často si protiřečí, velice citlivý
Phoebe - Holdenova mladší sestřička, chodí do 2. třídy, velice chytrá, jediná, ve které cítí Holden oporu

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka mě velice pobavila, a to hlavně tím, jak dobře vystihuje období dospívání, hledání vlastní identity, rozpor mezi světem dospělých a dospívajících. O to více mě udivilo, že to napsal dospělý muž. Vyniká zde opravdu velký um autora ztotožnit se s hlavním hrdinou.

KONTEXT:

Americká próza - 50. léta 20. století:
William Styron
Vladimír Nabokov - ruský spisovatel žijící v Americe v emigraci

Tento román bývá dáván do souvislosti s Dobrodružstvím Huckleberryho Finna od Marka Twaina.

POZNÁMKA:

Název Kdo chytá v žitě se zrodil podle citace z písničky "když někoho potká někdo, jak jde žitem kdes" a následné Holdonovy úvahy o smyslu jeho života, o tom, co by chtěl dělat - chytat děti v žitě tak, aby nemohly spadnout ze skály.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 10.09.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jerome David Salinger - Kdo chytá v žitě (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­