ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Salinger Jerome David (*01.01.1919 - †27.01.2010)

­­­­

Kdo chytá v žitě (2)

Žánr: psychologický román
Námět: Problematické období dospívání sedmnáctiletého chlapce.
Vypravěčské postupy: Ich-forma, vypravěčem je hlavní hrdina.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Holden je psychicky nevyrovnaný a často mění názory a náladu. Většinou dospělých lidí pohrdá, považuje je za lháře a šašky. Jediný, na kom mu záleží, je jeho mladší sestra Phoebe, na kterou je silně citově vázán.

DĚJ:

Příběh, jehož hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem je sedmnáctiletý Holden Caulfield, zachycuje problematické období dospívání. Popisuje události, které se odehrály před rokem během několika předvánočních dnů. Holdena vyloučili ze školy v Pencey, nebyla to ovšem první škola, ze které byl vyloučen. Jeho chování i jednání bylo rozporuplné. Přestože měl své učitele i přátele vcelku rád, ale zároveň je nenáviděl a pohrdal jimi. Opustil školu tři dny před koncem a odjel vlakem do New Yorku. Tři dny se potuloval městem, nechtělo se mu domů, protože se bál reakce rodičů. Hodně času strávil v barech nad sklenkou alkoholu. Během těchto dnů se setkal s řadou lidí, ani jedno setkání mu však nepřineslo to, co si od něj sliboval. S bývalou přítelkyní Sally Hayesovou navštívil divadlo, kluziště a nakonec se s ní pohádal, zažil trapné okamžiky s prostitutkou a jejím pasákem, cestoval vlakem s jeptiškami a snídal s nimi v nádražním bufetu, nocoval u svého bývalého profesora, který projevil pedofilní sklony, a tak okamžitě opustil jeho byt uprostřed noci. Nesmírně miloval svoji malou sestřičku Phoebe. Rozjel se domů, jen aby si s ní popovídal. I když Phoebe chodila teprve do druhé třídy, okamžitě pochopila, že je Holden v nesnázích. Půjčila mu peníze, které měla našetřené na vánoční dárky, a Holden opět tajně odešel, stále se bál setkání s rodiči. Po události s jeho bývalým profesorem, u kterého nocoval, se zhnusený Holden rozhodl, že opustí město. Phoebe, kterou požádal o schůzku, se ale rozhodla odjet s ním. Holden si uvědomil, že mu na Phoebe záleží, a proto se svého plánu vzdal, aby ji nedostal do nesnází. Společně s Phoebe strávil odpoledne v zoologické zahradě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: coby182, 31.05.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jerome David Salinger - Kdo chytá v žitě (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­