ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

   
­­­­

Spartakus: Před námi boj (3)

Hlavní postavou románu je římský otrok Spartakus, původem Thrák, který spolu s ostatními otroky utekl z proslulé gladiátorské školy v Kapuji. Otroky vedl právě zmiňovaný Spartakus, kterého měla ráda Krassova schovanka Amaltheia. Krassus byl v celém kraji znám jako boháč, neopovrhující však ani obyčejnými chudáky. Všichni otroci se stáhli až k Vesuvu, kde se utábořili. Zanedlouho se za nimi vydala také Amaltheia, která si nedovedla život bez Spartaka představit. Zároveň jim přinesla zprávu o tom, že na Vesuv táhne vojsko. Vojsko nakonec otroci porazili. Amaltheia zůstala v táboře, neboť si i Spartakus uvědomil, co pro něho znamená. Ještě mnoho bitev otroci vyhráli, ovšem jedna jim byla osudná. Vedení armády se ujal sám Krassus, tábor obklíčil a rozhodující bitvu vyhrál. V bojích přišlo o život mnoho lidí, také Amaltheia a Spartakus. Šest tisíc otroků padlo do zajetí a bylo potrestáno tím, že je vojáci vpletli na kříže. To vše se stalo roku 71 před naším letopočtem. Zbytky spartakových vojsk i nadále bojovaly. Vedení otroků si vzal na starost Gavius, který byl při cestě do Itálie zajat a zbičován. V této situaci mu velmi pomohla otrokyně Olbia. Slíbila, že se vydá za Mucií, manželkou Pompeiovou, aby ji přijala za komornou. Tak by mohla posílat důležité zprávy otrokům. Pompeius chtěl nechat ukřižovat i své otrokyně. Když se ale o tom dozvěděli otroci, ihned se na místo ukřižování vydali. Pompeiovi se podařilo utéci. Olbia se komornou opravdu stala. Hned první boj otroků s Římany byl díky ní úspěšný. V dalších bitvách však přišlo mnoho otroků o život, ale zbytek odjel, aby si založil své vlastní město, kde by žili všichni spokojeně a pospolu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 29.01.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Spartakus: Před námi boj (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­