ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

­­­­

Pod maskou smích (3)

Římané zvítězili nad mocným Kartágem - podmanili si jeho obyvatele, synové z nejbohatších rodin byli posláni Římanům jako otroci. Mezi ně byl vybrán i šestiletý Publius Terentius Afer, který se později proslavil jako jeden z nejslavnějších autorů římských komedií. Má to štěstí, že se ho ujme senátor Terentius Lucanus, který mu poskytne vzdělání a později dokonce i svobodu...
Od prvních stránek napínavý román barvitě vykresluje atmosféru tehdejší doby a prostředí.

Tento román je z prostředí starého Říma z období mezi druhou a třetí punskou válkou. Hlavním hrdinou je Publius Terentius Afer, malý původně libyjský chlapec, který žil u nevlastního otce v Kartágu.
Chlapcův pravý otec se jmenoval Kwach-Noger. Po narození chlapce mu zemřela manželka, a protože se jí jejich syn velmi podobal, dal chlapce do rodiny Hannutrase, jehož Afer považoval za vlastního.
Hannutras měl vysoké postavení ve společnosti. Byl to suffet, což se mu však i nevyplatilo. Každý z rady starších totiž musel poslat do Říma jednoho svého syna jako otroka, aby se Kartágo vymanilo z poválečné závislosti na Římu a z dluhů vůči němu. Hannutras vybral šestiletého Afera.
Každý otrok měl být přidělen do jedné zámožné římské rodiny. Publius se dostal do rodiny Terentia Lukána, který měl stejně starého syna Gáia. Gáius ho pojal jako bratra, ale když zjistil, že to je jen kartáginský otrok, začal ho nenávidět. Lukánus miloval oba stejně, Gáiovi se dokonce zdálo, že má Publiuse více v oblibě, což jen zvětšilo jeho nenávist. Afer měl velké schopnosti a na svůj věk byl statečný a mužný. Všichni kromě Gáia si ho časem oblíbili. Aby Lukánus předešel dalším bratrským sporům, poslal Afera do rodiny Scípiona, aby se mu dostalo vzdělání a dělal, co ho baví - divadlo.
Jednoho dne si Lukánus způsobil smrtelné zranění. Přežil jedenáct dní jen proto, aby Afer dosáhl čtrnáctého roku a mohl tedy získat svobodu. Publius pak žil dále u Scípiona. Na první pohled se zamiloval do Popíllie a i ona do něho. Jenže Afer byl pouhý propuštěný otrok a ona ze vznešené rodiny. Když se o jejich vztahu dozvěděl Popílliin tec, neváhal a dal její ruku Gáiovi, s nimž poté musela odcestovat do Řecka a společně zplodili několik dětí.
Když se o tom dozvěděl Publius, dlouho chodil jako tělo bez duše. Měl ale se svojí bývalou přítelkyní Favilou dohodu, a tak si ji musel vzít. Nemiloval ji, ale jednou v noci jí podlehl a vznikla z toho jejich jediná dcera Terentia. Jinak se k Favile choval spíše jako k cizí. Té to velmi vadilo a často mu to vyčítala.
Po několika letech se Publius seznámil s Flammeou a něco se v něm změnilo. Pomalu zapomínal na Popíllii a zamiloval se do Flammey. Byl to vzájemný cit. Favila si zatím uvědomila, že Afera i sebe celé ty roky jen trápila a konečně mu řekla, že si může dělat, co chce. Bylo to zrovna v době, kdy se Publius dověděl, že senát schválil další válku s Kartágem, a tak se chtěl vrátit do své rodné vlasti. Všem známým tvrdil, že jede do Řecka hledat inspiraci pro své divadelní hry, ale měl v úmyslu jet do Kartága a bojovat za svou vlast.
Neměl ani odvahu se s tím svěřit Flammee. Ta to ale z jeho chování poznala a v den, kdy Publius odjížděl, nastoupila na tutéž loď. Afer byl překvapený, ale byl rád, že může být konečně s milovanou osobou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 31.01.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Pod maskou smích (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­