ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

­­­­
ŽIVOTOPIS č.1 - Zuzana Patócsová, Patocsova.Zuzana[zavinac]seznam.cz

 • provdaná Linhartová
 • pochází z rodiny českého amerikanisty, etnografa a lingvisty Čestmíra L., autora prací o životě Indiánů (Indiáni severoameričtí - 1931; Do Brazílie za Indiány - 1962)
 • po maturitě na reálném gymnáziu v Praze studovala francouzštinu na soukromé jazykové škole, poté i němčinu
 • od r.1943 zaměstnána na magistrátu v Praze
 • po válce vystudovala na FF UK estetiku a francouzštinu
 • přispívala do periodik Studentský časopis, O knihách a autorech, Svoboda, Svobodné slovo, Práce, Květy, Vlasta aj.
 • pro Čs. rozhlas napsala hru Fialinka (1948), Čs. televize adaptovala její prózu Vstup do ráje zakázán (1990)
 • v jejích historických prózách převažuje lyrizovaná kresba prostředí; většinou čerpá z antických dějin (Není římského lidu; Spartakus; Smrtí boj nekončí; Pro koho krev)
 • prózy z francouzských dějin 15. století: Bůh či ďábel (o maršálovi de Retz, příteli Jany z Arku); Navzdory básník zpívá (o F. Villonovi)
 • další její prózy jsou prózy psychologické o citových problémech současné ženy (Medúza), prózy s kriminální zápletkou (Odměna), dívčí romány a dobrodružné povídky (Liána smrti)
 • Jarmila Loukotková umírá 29. října 2007


ŽIVOTOPIS č.2 - nefertiti, angel16[zavinac]centrum.cz

Jarmila Loukotková se narodila v Praze 14. dubna 1923 a nikdo dozajista nepředpokládal, že se z ní stane jedna z neúspěšnějších autorek české historické prozy. Ale kdo má svůj osud zapsán na čele? Zemřela 29. října 2007 v úctihodném věku 84 let. Ve svém životě prošla nelehkým obdobím druhé světové války a samozřejmě útiskem komunistů.
Autorka se zabývala především historickou prozou (dá se říci, že se věnovala především antice, ale také Francii během 15. století a současnosti), byla skvělá překladatelka (např. překládala spisovatele Francoise Villona). Villon ovlivnil některá její díla, jako třeba knihu Navzdory básník zpívá.
Nesmíme opomenout, že autorčin otec byl známý a významný badatel Čestmír Loukotka, který navštívil Ameriku. Dá se domnívat, že autorčin zájem o antiku způsobil její prastrýc František Loukotka - autor učebnic latiny a řečtiny.
Studovala na gymnázium v Praze. Již v sedmnácti letech napsala svou první povídkovou knihu Jasmín. V roce 1942 zdárně složila maturitu a nastoupila na soukromou školu, kde studovala francouzštinu, o rok později začala pracovat jako úřednice na pražském magistrátu.
Po válce jí bylo umožněno studovat estetiku a francouzštinu na FF Univerzity Karlově. Studium zdárně zakončila v roce 1949. Ve stejném roce vyšlo jedno z jejích nejlepších děl Není římského lidu, jež vyšlo chvíli po knize Vstanou noví bojovníci Antonína Zápotockého. Sama autorka tvrdí, že vyšlo úplně náhodou místo jiné knihy. Náhoda či osud?
Příspívala občas do časopisů Květy či Svobodné slovo a další jiné časopisy. Napsala dokonce i divadelní hru Fialinka, která se vysílala v Českém rozhlase.
V 80. letech patřila k nejčtenějším českým autorům a dá se říci, že i mezi velmi kvalitní.
V posledních letech její knihy vydávalo nakladatelství Motto.
Poslední kniha Dar jitra prvního, kterou spisovatelka napsala, byla vydána teprve nedávno.
Celkem napsala autorka 18 knih a přeložila všechny díla francouzského básníka Villona a aforizmy Francoise de la Rochefoucaulda, který byl u královského dvoru za dob francouzského krále Ludvíka XIV.

NEJZNÁMĚJŠÍ DÍLA:

Není římského lidu (1949) - příběh se odehrává ve starověkém Římě za časů císaře Nerona a je zde vykreslen život básníka Petronia

ANTIKA
Spartakus I. - Před námi boj (1950) - příběh mladého gladiátora, jenž vzbouřil lid a bojuje za svobodu a svá práva se svou vytvořenou armádou
Spartakus II. - Smrtí boj nekončí (1957) - volné pokračování knihy Spartakus I.; Spartakus je sice po smrti, ale jeho myšlenka žije dál, udržuje ji jeho přítel Gavius, jenž se snaží dotáhnout Spartakovu myšlenku do konce - tentokrát však v Sicílii

STŘEDOVĚKÁ FRANCIE
Bůh či ďábel (1957) - dílo se odehrává během stoleté války v dobách Johanky z Arku; hlavním hrdinou je maršál Jiří de Retz

SOUČASNOST
Medúza
Liána smrti

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 26.01.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jarmila LoukotkováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)