ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

   
­­­­

Pod maskou smích

Když se malý Publius narodil, tak mu zemřela matka. Jeho otec ho poslal do Kartága, protože nechtěl, aby mu připomínal jeho matku. Stejně na ní nezapomněl. Publius tedy vyrůstal spolu s dvěma hochy s vědomím, že to jsou jeho bratři. Jeho nevlastní otec byl jeden z nejurozenějších suffetů. Když má Publius šest let, znepřátelí si svého nevlastního otce. Ten využije příležitosti.
Protože Kartágo prohrálo s Římem válku, muselo platit Římu daně po dobu deseti let. Celkem mělo uhradit 10 000 talentů. Kartágo chtělo Římu ukázat, že je poslušným otrokem. Nashromáždilo celkovou sumu a k této dani ještě přidalo 300 nejurozenějších chlapců, které si vezme do otroctví římský senát.
Vybrán byl i šestiletý Publius. Když malí otroci dorazili do Říma, senátoři si začali vybírat. Malého Publia si vybral Terentius Lukánus.
Terentius si Publia oblíbil a poskytl mu stejného vzdělání jako svému synovi Gaiovi. Gaius považoval Publia za svého bratra. Když se však dozvěděl, že to je otrok, začal Publia nenávidět. Protože Terentius vzpozoroval nenávist, kterou měl jeho syn vůči Publiovi, poslal Publia do domu svého přítele Scipióna, který Publiovi umožnil ještě lepší vzdělání.
Když má být Publiovi 15 let, jeho pán Terentius Lukánus se těžce zraní při jízdě na koni. Protože si je vědom svého zranění a skutečnosti, že pokud zemře, padne Publius do vlastnictví Gaiovi, s velkým usílím vydrží na živo celých patnáct dní a Publia propouští z otroctví. Zanedlouho zemře.
Již od malička Publius lnul k divadlu. Proto se mu začal plně věnovat a psal divadelní hry. Římský lid si jej oblíbil. Psal upravenou latinou, která lahodila uchu. Obsah děl popisoval všední život.
Když nastal čas 3. Punské války, začaly se od něj všichni odvracet. Poznal, že i přes tu dobu, co tady žil, je stále vlastenec Kartága, i když jej poslalo do otroctví. Proto se vydává do své rodné země, aby za ní bojoval.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: dajuskaaa, 21.12.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Pod maskou smíchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­