ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

­­­­

Není římského lidu (7)

Historický román, jehož kulisou je starověký Řím z doby panování císaře Nerona.
Dějovou kostrou knihy je život a smrt proslulého římského básníka Petronia. Autorka vychází z perfektní znalosti Petroniových Satir, a poučena o literárních a společenských zvyklostech této doby vytvořila barvitý, dějově velice pestrý obraz společnosti patricijů i prostého římského lidu, román plný napětí, lásky a nenávisti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Jota v Brně roku 2003 (2. vydání tamtéž). Počet stran: 516. ISBN: 80-7217-217-4.

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

Tato kniha byla poprvé vydána v roce 1949 a napsala ji Jarmila Loukotková. Pojednává o římském lidu převážně za doby vlády císaře Nera. Jednou z hlavních postav je básník Petronius Arbiter, kterému je na začátku knihy předpovězeno, že bude vést úspěšný život, ale bude vždy sám.

DĚJ:

První část příběhu začíná smrtí císaře Klaudia, jehož otrávila jeho manželka Agrippina, aby měla všechnu moc pro sebe a svého syna Nera, kterého Klaudius uznal za svého. To se jí povede, a tak se na trůn dostává Nero. Agrippina chce Nera ovládat, ale moc se jí to nedaří, proto se rozhodne, že na trůn dostane původního Klaudiova syna Britannika. Nero jí to však překazí, protože Britannika zabije. A protože se moc bojí o svoji moc, zabije i svou matku Agrippinu.

Na začátku druhé části se objeví žena Poppaea Sabina, jež je nejkrásnější v celém Římě. Poppaea se chce stát císařovnou a je schopná pro to udělat vše. Po nějaké době se dostane na císařský dvůr a Nero se do ní zamiluje, takže se rozvede se svojí manželkou Oktavií. Tak se z Poppaey stane císařovna.

Jednoho dne si Petronius koupí na trhu nádhernou otrokyni jménem Nealcé. Nealcé se ale s Petroniem nechce bavit a vyhýbá se mu, ale po nějaké době se do Petronia zamiluje.

Mezitím se Marcus Ostorius, Marcia a dalších pár lidí sešlo, aby naplánovali spiknutí proti císaři, protože Nero se zajímá pouze o sebe, pořádá hostiny, baví se, ale je mu jedno, že spousta lidí nemá co jíst. Ostorius přijde i za Petroniem a navrhuje mu, aby se přidal k spiknutí, ale Petronius odmítne, protože si myslí, že sesazení Nera by udělalo ještě větší zmatek.

Když Nero projíždí městem a nikdo ho nepozdraví jako císaře, naštve se a odjede s Poppaeou do Atia. Tam za ním přijede Ostorius a tlumočí mu požadavky lidu. Nero mu na to odpoví, že není římského lidu a ještě ten večer vypukne v Římě obrovský požár založený císařem. Ostorius je zatčen za pokus o sesazení císaře a Petronius je Nerem jmenován, aby pomáhal lidu, protože si Nero díky němu uvědomí své chyby.

Ve třetí části Nero odhalí spiknutí a nechá zatknout ty, kteří se ho účastní. Marcii se podaří zachránit Ostoria a schovat se v Petroniově domě. Ostoria ovšem najdou, a tak radši spáchá sebevraždu. Většina spiklenců zemře, ale Petronius ze strachu pošle Marcii a Nealcé s jejich synem do Bythinie, aby se zachránili, a on sám se snaží ještě pomáhat ostatním. Nakonec dostane Petronius varování, že ho Nero chce zatknout, a proto si Petronius podřeže žíly a zemře.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Kniha se mi velmi líbila, jen zpočátku jsem se do knihy nemohl začíst a přišla mi velmi komplikovaná, neboť se v ní objevovalo až moc jmen a probíhalo více příběhových linií v jednom momentu. Potom jsem jí více porozuměl a od té doby se mi četla mnohem lépe. Na knize bych ocenil to, že u každé z hlavních postav se časem projevovaly různé vlastnosti, což mě nutilo přemýšlet, jestli bych já stál na straně císaře, nebo Ostoria. Knize bych vytkl to, že se v ní občas objevovaly dlouhé dialogy, které byly méně zajímavé. Závěrem bych knize udělil hodnocení 8 z 10.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dan203, 10.06.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Není římského lidu (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­