ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Skácel Jan (*07.02.1922 - †07.11.1989)

­­­­

Uspávanky

  • knížka, plná čarokrásných básní pro děti, je vhodná pro starší předškoláky, případně pro děti mladšího školního věku

Lyrické básně s epickými prvky, koncipované jako vyprávěnky před spaním.
Skácel ozvláštňuje novým pohledem svět kolem dítěte, využívá známá témata (např. ovce jdoucí přes lávku) anebo naopak založí báseň na neznámém pojmu (malby malíře Hokusaje). Epické básně mají často humornou pointu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1983 (1. vydání). Ilustroval Ota Janeček. Počet stran: 85.

ROZBOR:

  • téma: spánek
  • motivy: počítání ovcí, noc, malíř z Japonska, zima atd.
  • lyrický subjekt: autor
  • básnické jazykové prostředky: metonymie, epiteton, personifikace, anafora, přirovnání

OBSAH TŘÍ VYBRANÝCH BÁSNÍ:

Uspávanka s plavčíkem a velrybou

Kdysi se na moři plavil plavčík Janek. Velmi mu to šlo, a tak se kolem jeho lodi shromáždily ryby, co mu tleskaly. Jenže on tím zpychl a začal být nedbalý, proto jednoho dne ztroskotal. Přežil, ale už nebyl obklopen rybami. Byl sám. Plaval sem a tam, až narazil na velrybu, políbil ji a ona ho spolkla. Teď se plaví Janek po moři v břichu velryby a je šťasten.

Uspávanka s hloupými kocoury a paní myší

V Kocourkově žila skupina kocourků, která ráda lovila myši. Jenže pak už zbývala jen jedna poslední myš, jmenovala se paní myš. Ta sdělila kocourům, že když ji sní dnes, zítra zemřou hlady. A tak se kocouři domlouvali o tom, co udělají. Není známo, na čem se dohodli, když však půjdeš dnes spát, tak ti to zítra paní myš sdělí...

Uspávanka se sněhem a krásnou paní

V nádherném zimním dni jako z pohádky stojí krásná paní a zpívá. Zpívá šeptem píseň čarovnou, při které usíná celý sněhem pokrytý kraj.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Janek - pracovitý, dříve pyšný, dnes pokorný
paní myš - chytrá, vynalézavá
krásná paní - metonymie pro příchod zimy a zimní spánek

OSOBNÍ NÁZOR:

Knížka se mi líbila, velmi dobře se čte, básně jsou zábavné, kreativní a probouzejí představivost. Je to jednoduchá četba před spaním pro děti, to ovšem neznamená, že si ji nemohou užít i dospělí; proto bych ji doporučila všem, kteří si chtějí zklidnit a uvolnit před spaním mysl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kamiiko, 22.06.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Skácel - UspávankyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­