ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Skácel Jan (*07.02.1922 - †07.11.1989)

­­­­

Třináctý černý kůň

Kniha Třináctý černý kůň (vydavatelství Blok, 2001) je sbírka próz. Vzorem pro tuto edici - co do obsahu i kompozice - byla první Skácelova kniha malých próz Jedenáctý bílý kůň.
Je rozdělena na oddíly:

Návraty (např. Veliká zahrada pro malého slona; Dřevěná zvoněná zvonění; Řádky o radosti)
Chodníčky (Filozofie povodně)
Malé recenze a jedna nepatrná jako přídavek (Malá recenze na život; Malá recenze na Einsteina; Malá recenze na holuby; Malá recenze na vlastní smrt; Malá recenze na saunu; Malá recenze na brněnské kašny; Malá recenze na zdvořilé stromy; Malá recenze na sníh v novém roce)
Imaginární rozhovory (Drzý interview s panem Homérem; Bláznivý interview s donem Quijotem)
Krajiny beze slov (S městem za zády; Květiny, které neuvadly; Mezi bílou a černou)
Krásná ztroskotání (Kdo a co je Pseudolus; Kniha, která si odpočala; Místo eseje dopis císařovně)

Jednou z próz, která mě nejvíce zaujala, byla Kniha, která si odpočala. Pojednává o Karafiátových broučích, které si Skácel opět přečetl po čtyřiceti letech. Popisuje své dojetí, oslavuje autora.

"...Optáte-li se mne však, v čem si Jana Karafiáta vážím nejvíc, prozradím bez rozpaků. On jediný dokázal dětem říci, že je na světě smrt, a nevylekal je. Říkal a říká jim to v celé své knížce, od první stránky až po tu poslední, ve střídání jara a zimy, léta a podzimu, dne i noci. Říká to i nám dospělým a připomíná, že smrt je jediná věc na tomto světě, které musíme být poslušní. Byl jemný, nedodal, že nám nic jiného nezbývá."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilli, 28.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Skácel - Třináctý černý kůňMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­