ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Skácel Jan (*07.02.1922 - †07.11.1989)

­­­­

Noc s Věstonickou venuší

- výbor z milostné poezie

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Ilustrace: Oldřich Toman
Vydal: Československý spisovatel, Praha, 1990

OBSAH:

Noc s Věstonickou venuší je miniknížečka milostné poezie. Celý výbor obsahuje přes šedesát básní brněnského básníka. Jan Skácel je typický svými sevřenými, kondenzovanými, pečlivě vystavěnými básněmi s charakteristickou poetikou plnou něhy a zvláštního smutku. Prezentuje svět transformovaný svým pohledem, nebo si pro sebe a čtenáře nějaký nový svět vytváří.
Skácel je básníkem krajiny. Krajina je implicitně přítomna téměř v každé básni a sbírce. Jeho krajiny jsou nadčasové a nadprostorové.

Báseň Kolik příležitostí má růže (1957, sbírka stejného názvu) má nepravidelně vystavěný text. "Dnes večer přišla na návštěvu růže" - je refrén. Báseň značí průzračnost a jedná se o poezii hodnot. Text graduje do pointy. Shledáváme zde symbol čistoty, neposkvrněnosti.

Báseň Vítr jménem Jaromír je plná dobré nálady, plná jara a sluníčka, básník chce s kýmsi lovit verš - metafora. Básník chce dát větru jméno Jaromír - oslavuje jaro. Báseň obsahuje pět strof. Verše jsou nepravidelné.

Báseň Podzim s Moravany - Letohrádek Hvězda dal Ferdinand postavit pro svou manželku.
1620 - bitva na Bílé hoře, Moravané tvořili specifický oddíl, který byl na straně stavovských vojsk, ovšem padli do jednoho.

VLASTNÍ NÁZOR:

Skácelovy verše jsou plné něhy, pohody, některé i vtipu (Co radí princezna Čau), některé básně zasazuje do prostředí Brna (je to brněnský básník). Některé Skácelovy verše zhudebnila skupina Hradišťan (Modlitba za vodu). Skácel za svůj život vydal devět básnických sbírek veršů pro dospělé. V mnohých verších je zašifrována i historie našeho státu (Podzim s Moravany). Skácel do veršů vkládá svoji moudrost a zkušenosti života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mayulka, 06.05.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Skácel - Noc s Věstonickou venušíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­