ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Skácel Jan (*07.02.1922 - †07.11.1989)

­­­­
Brno-plaketa-Jana-Skácela-před-domem-35a-Kotlářská2013c
  • básník, prozaik, publicista

SHRNUTÍ:

Jan Skácel se narodil 7. února 1922 ve Vnorovech u Strážnice. Chlapecká léta prožil v Poštorné u Břeclavi. V letech 1935-38 navštěvoval gymnázium v Břeclavi, maturoval v roce 1941 na královopolském gymnáziu v Brně. Po absolvování gymnázia pracoval jako nádeník na stavbách, byl i uvaděčem v kině. Od roku 1942 byl totálně nasazen a pracoval na různých místech v Rakousku jako dělník v továrně, betonář, tunelář aj.

Po válce studoval češtinu a ruštinu na brněnské filozofické fakultě (1945-48), navštěvoval i přednášky z dějin umění. Potom se stal redaktorem kulturní rubriky Rovnosti (1948-52). Dva roky byl zaměstnán jako opravář v továrně na traktory v Brně-Líšni, odtud přešel do literární redakce brněnského rozhlasu (1954-63). Od roku 1963 byl šéfredaktorem literárního měsíčníku Host do domu, po roce 1969 se věnuje jen literární práci.

Skácel byl komunistickou mocí umlčován a zakazován, do roku 1981 nesměl vůbec publikovat. Jeho básně se šířily v opisech, byly vydávány v zahraničí. Skácelův význam ocenila i Bavorská akademie krásných umění v Mnichově, která ho jmenovala svým členem-korespondentem. Za celoživotní básnické dílo obdržel Petrarkovu cenu, kterou převzal 10.6.1989 v Lucce. Krátce nato dostal cenu Svazu slovinských spisovatelů Villenica, udělovanou mezinárodní porotou za významné dílo středoevropské literatury. Téhož roku na podzim Jan Skácel umírá.

DÍLO:

Kolik příležitostí má růže, Praha 1957
Hodina mezi psem a vlkem, Praha 1962
Jedenáctý bílý kůň, Brno 1964
Smuténka, Praha 1965
Naděje s bukovými křídly, Praha 1983
Dávné proso, Brno 1981
Básně, Mnichov 1982
Uspávanky, Praha 1983
Kam odešly laně, Praha 1985
Proč ten ptáček z větve nespadne, Praha 1988
Noc s Věstonickou venuší, Praha 1990

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: *Luky*, 14.02.2003

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan SkácelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­