ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cooper James Fenimore (*15.09.1789 - †14.09.1851)

­­­­

Stopař

  • třetí díl série Příběhy Kožené punčochy (předchozí: Poslední Mohykán; následuje: Průkopníci)

Děj Cooperova Stopaře se odehrává v polovině 18. století. V té době se Anglie snažila utužit své panství v Novém Světě. V Americe se střetala hlavně s francouzskými zájmy. Francouzští Kanaďané štvali Indiány k přepadání osamocených anglických statků a vojenských nebo obchodních stanic. Po sedmileté válce se po uzavření míru Anglie definitivně zmocnila Kanady, a tím skončily boje mezi Angličany a Francouzi, jež v Americe probíhaly téměř nepřetržitě po 70 let.
Neproniknutelnými lesy americké divočiny se prodírají čtyři lidé, dva muži a dvě ženy. Jsou to Lučihlav, Indián proslulého kmene Tuskarorů a jeho žena Červnová Rosa. Dalším mužem je námořník Charles Cap, neústupný a podivínsky zaujatý pro moře, a jeho neteř, 19letá Mabel Dunhamová. Mají namířeno do pevnosti k jezeru Ontario za Mabeliným otcem, seržantem Dunhamem.
V lese se setkávají se Stopařem, Sokolím okem, jenž jim vyšel vstříc. Vyslal ho Mabelin otec ze strachu o jejich bezpečí v těchto lesích plných Indiánů. Stopaře doprovází jeho věrný přítel, Mohykán Čingašguk a mladý Jasper Western. Průběh cesty se zkomplikuje, když tato skupinka narazí na několik Irokézských Indiánů. Nastává boj o holý život a cesta do bezpečí pevnosti se zdá být nekonečná. Nikdo si ani nevšimne v nastalém nebezpečí, že se Lučihlav s Rosou vytratili. Nicméně neohrožený a bezelstný Stopař dovede přátele do pohraniční vojenské stanice Oswego v pořádku.
Mabel se setkává se svým otcem, dosud pro ni cizím člověkem, kterého znala jen z dětství. Netuší, že jedním z plánů, proč sem pozval svou dceru, aby s ním žila na hranicích, byl Stopař, jehož jí otec vybral za manžela. V pevnosti, kde jsou společenské rozdíly přesně vymezeny, si Mabel získává mnoho ctitelů. Jedním z nich je i starý ubytovatel, Skot David Muir, již třikrát ženatý, jemuž se Mabel líbí. Nikdo netuší, že je to ve skutečnosti francouzský zvěd a jeho falešná láska k Mabel je jen zástěrkou k jeho špionáži.
Velitel pevnosti, major Lundie Duncan, posílá seržanta Dunhama na Tisíc ostrovů vystřídat posádku. Na Jasperově lodi Oblaku jede Mabel, Stopař, jenž se mezitím do dívky zamiloval, Cap, Muir a Dunham vstříc neznámému. Varující anonymní dopis způsobí, že začnou všichni Jaspera podezřívat z velezrady, ze spolupráce s Francouzi, a zbaví ho velení. Uprostřed bouře, řádící na jezeře, v ohrožení životů, je to právě Jasper, kdo celé osazenstvo lodi zachrání a oni dorazí do cílové stanice.
Následujícího rána se seržant a jeho družina vydávají přepadnout francouzské lodě. Zůstává Muir, Mabel, Cap a několik vojáků. Znenadání se objevuje Červnová Rosa a varuje Mabel před útokem Indiánů. A skutečně, netrvá to dlouho a všichni, kromě Capa a Muira, jež jsou zajati, jsou povražděni. Mabel se zachrání útěkem do srubu, kde se schovává s Rosou. Divoši vedení Lučihlavem obsadí ostrov a čekají na seržantův návrat. Za několik dní se ve srubu zjeví Stopař a snaží se odrazit útoky Indiánů. Nečekaně dříve se vrací seržant, posádka je ale pobita, když padne do léčky, a smrtelně raněný Dunham se doplazí z posledních sil do bezpečí srubu.
Připlouvá Oblak s Jasperem, kterého předem varoval Čingašguk. Díky Jasperově odvaze a přesnosti Stopařovy Zvěrobijky, která nikdy nemine cíl, je srub s Mabel zachráněn.
Francouzský kapitán, spolupracující s Lučihlavem a Muirem, je zajat. Lučihlav zabije Muira, onoho zrádce, a než stačí Lučihlav utéci je usmrcen Čingašgukem. Seržant Dunham podléhá svým zraněním a umírá v domnění, že si Mabel vezme Stopaře, ta ale ve svém srdci nosí mladého Jaspera.
Stopař si je vědom hluboké věkové propasti, která ho dělí od Mabel a nechce mladým milencům bránit ve štěstí. Teprve díky němu naleznou k sobě mladí lidé cestu.
Rosa, truchlící pro svého manžela, zemře krátce po těchto událostech. Jasper se ožení s Mabel. Stopař žije nadále osamoceně v kanadské divočině.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 15.02.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
James Fenimore Cooper - StopařMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­