ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cooper James Fenimore (*15.09.1789 - †14.09.1851)

   
­­­­

Stopař

  • třetí díl série Příběhy Kožené punčochy (předchozí: Poslední Mohykán; následuje: Průkopníci)

Děj Cooperova Stopaře se odehrává v polovině 18. století. V té době se Anglie snažila utužit své panství v Novém Světě. V Americe se střetala hlavně s francouzskými zájmy. Francouzští Kanaďané štvali Indiány k přepadání osamocených anglických statků a vojenských nebo obchodních stanic. Po sedmileté válce se po uzavření míru Anglie definitivně zmocnila Kanady, a tím skončily boje mezi Angličany a Francouzi, jež v Americe probíhaly téměř nepřetržitě po 70 let.
Neproniknutelnými lesy americké divočiny se prodírají čtyři lidé, dva muži a dvě ženy. Jsou to Lučihlav, Indián proslulého kmene Tuskarorů a jeho žena Červnová Rosa. Dalším mužem je námořník Charles Cap, neústupný a podivínsky zaujatý pro moře, a jeho neteř, 19letá Mabel Dunhamová. Mají namířeno do pevnosti k jezeru Ontario za Mabeliným otcem, seržantem Dunhamem.
V lese se setkávají se Stopařem, Sokolím okem, jenž jim vyšel vstříc. Vyslal ho Mabelin otec ze strachu o jejich bezpečí v těchto lesích plných Indiánů. Stopaře doprovází jeho věrný přítel, Mohykán Čingašguk a mladý Jasper Western. Průběh cesty se zkomplikuje, když tato skupinka narazí na několik Irokézských Indiánů. Nastává boj o holý život a cesta do bezpečí pevnosti se zdá být nekonečná. Nikdo si ani nevšimne v nastalém nebezpečí, že se Lučihlav s Rosou vytratili. Nicméně neohrožený a bezelstný Stopař dovede přátele do pohraniční vojenské stanice Oswego v pořádku.
Mabel se setkává se svým otcem, dosud pro ni cizím člověkem, kterého znala jen z dětství. Netuší, že jedním z plánů, proč sem pozval svou dceru, aby s ním žila na hranicích, byl Stopař, jehož jí otec vybral za manžela. V pevnosti, kde jsou společenské rozdíly přesně vymezeny, si Mabel získává mnoho ctitelů. Jedním z nich je i starý ubytovatel, Skot David Muir, již třikrát ženatý, jemuž se Mabel líbí. Nikdo netuší, že je to ve skutečnosti francouzský zvěd a jeho falešná láska k Mabel je jen zástěrkou k jeho špionáži.
Velitel pevnosti, major Lundie Duncan, posílá seržanta Dunhama na Tisíc ostrovů vystřídat posádku. Na Jasperově lodi Oblaku jede Mabel, Stopař, jenž se mezitím do dívky zamiloval, Cap, Muir a Dunham vstříc neznámému. Varující anonymní dopis způsobí, že začnou všichni Jaspera podezřívat z velezrady, ze spolupráce s Francouzi, a zbaví ho velení. Uprostřed bouře, řádící na jezeře, v ohrožení životů, je to právě Jasper, kdo celé osazenstvo lodi zachrání a oni dorazí do cílové stanice.
Následujícího rána se seržant a jeho družina vydávají přepadnout francouzské lodě. Zůstává Muir, Mabel, Cap a několik vojáků. Znenadání se objevuje Červnová Rosa a varuje Mabel před útokem Indiánů. A skutečně, netrvá to dlouho a všichni, kromě Capa a Muira, jež jsou zajati, jsou povražděni. Mabel se zachrání útěkem do srubu, kde se schovává s Rosou. Divoši vedení Lučihlavem obsadí ostrov a čekají na seržantův návrat. Za několik dní se ve srubu zjeví Stopař a snaží se odrazit útoky Indiánů. Nečekaně dříve se vrací seržant, posádka je ale pobita, když padne do léčky, a smrtelně raněný Dunham se doplazí z posledních sil do bezpečí srubu.
Připlouvá Oblak s Jasperem, kterého předem varoval Čingašguk. Díky Jasperově odvaze a přesnosti Stopařovy Zvěrobijky, která nikdy nemine cíl, je srub s Mabel zachráněn.
Francouzský kapitán, spolupracující s Lučihlavem a Muirem, je zajat. Lučihlav zabije Muira, onoho zrádce, a než stačí Lučihlav utéci je usmrcen Čingašgukem. Seržant Dunham podléhá svým zraněním a umírá v domnění, že si Mabel vezme Stopaře, ta ale ve svém srdci nosí mladého Jaspera.
Stopař si je vědom hluboké věkové propasti, která ho dělí od Mabel a nechce mladým milencům bránit ve štěstí. Teprve díky němu naleznou k sobě mladí lidé cestu.
Rosa, truchlící pro svého manžela, zemře krátce po těchto událostech. Jasper se ožení s Mabel. Stopař žije nadále osamoceně v kanadské divočině.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 15.02.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
James Fenimore Cooper - StopařMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)