ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cooper James Fenimore (*15.09.1789 - †14.09.1851)

­­­­

Lovec jelenů

  • 1841

Klasický dobrodružný román o tragickém střetnutí hrstky bělochů s tlupou nepřátelských Huronů na březích amerického jezera Otsego v polovině 18. století.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1991 (2. vydání). Z amerického originálu The Deerslayer přeložil, upravil a doslov napsal Jiří Josek. Ilustroval Karel Přibyl. Počet stran: 318. ISBN: 80-00-00147-0.

DĚJ:

Poctivý a odvážný Jelenobijec s pyšným a urostlým Hurá Harrym šli k jezeru, kde měl Potápka Tom svůj dům. Ten dům stál uprostřed jezera na kůlech a byl obehnaný dřevěnou hradbou. Hurá Harry chtěl navštívit Potápku Toma, jenž měl dvě dcery: krásnou Juditu a občas blouznící Hetty. Hurá Harry se chtěl oženit s Juditou.

Jelenobijec kráčel na okraj jezera, kde měl domluvenou schůzku se svým indiánským přítelem Čingačgúkem. Dali si tu schůzku proto, že kmen Huronů unesl Čingačgúkovu snoubenku Wah-ta!-wah.

Když Harry s Jelenobijcem dorazili k jezeru, Potápka Tom i Čingačgúk už je očekávali. Jelenobijec zjistil, že okolo celého břehu je umístěno asi sto indiánů. Ti zajali Hurá Harryho i Potápku Toma. Čingačgúk s Jelenobijcem utekli na kánoi. Taky zjistili, že tito indiáni mají v moci Wah-ta!-wah.
Vždy v noci na ně indiáni podnikali útoky, ale Jelenobijec, Čingačgúk, Judita a Hetty vždy odolali.

Nakonec se indiáni s Jelenobijcem domluvili, že vymění zajatce za slonovinové figurky slonů. Vyměnili za ně i Wah-ta!-wah. Při výměně však zajali Jelenobijce a zabili Potápku Toma. Jelenobijce měli další den mučit.

V noci se Hurá Harry vydal pro pomoc do nedaleké pevnosti.
Odpoledne, když už mělo dojít k mučení, dojeli do tábora indiánů Čingačgúk, Hetty i do Jelenobijce zamilovaná Judita, aby se pokusili oddálit mučení. Když už to vypadalo špatně, dorazili vojáci z nedaleké pevnosti a indiány pobili. Bohužel si však spletli Hetty s indiánkou a zabili místo ni ji.
Potom Judita požádala Jelenobijce o ruku, ale ten odmítl. Čingačgúk s Wah-ta!-wah poté slavili svatbu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mata11, 01.04.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
James Fenimore Cooper - Lovec jelenůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­