ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cooper James Fenimore (*15.09.1789 - †14.09.1851)

­­­­

Poslední Mohykán (3)

  • historický román
  • druhý díl série Příběhy Kožené punčochy (předchozí: Lovec jelenů; následuje: Stopař)

Příběh o dobrodružstvích bílého lovce přezdívaného Sokolí oko a jeho indiánských přátel se odehrává v severní Americe v době bojů mezi Angličany a Francouzi v polovině 18. století.
Sokolí oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů, Čingačgúkem a jeho synem Unkasem, pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, jenž bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu a po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami. Velitele zabije a jeho dvě dcery, Coru a Alici, odvede do své vesnice. Sokolí oko s Unkasem se vydávají dívky zachránit.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1991 (7. vydání). Z amerického originálu The last of the Mohicans přeložil Vladimír Henzl. Ilustroval Jaromír Vraštil. Počet stran: 318. ISBN: 80-00-00064-4.

FABULE:

Alice a Cora jsou vyslány spolu s učitelem Davidem a majorem Duncanem Heywardem do pevnosti William Henry. Jejich průvodce Magua je vede temným lesem do pasti. Po cestě potkají Sokolí oko a dva Mohykány - Čingačgúka a jeho syna Unkase. Vycítí, že Magua je zrádce, a tak se ho pokusím chytit, ale nepodaří se jim to.

Konečně s pomocí Sokolího oka a dvou Mohykánů najdou správnou cestu do pevnosti, jenže po cestě jsou vystavěni útokům Makvajů v čele s Maguou. Nakonec při bitvě u vodopádů se nechají Alice, Cora, David a Duncan zajmout. Mohykáni a Sokolí oko je sledují a nakonec je osvobodí. Dojdou do pevnosti William Henry, ale zanedlouho se jejich otec Munroe rozhodne kapitulovat a dojedná se mír mezi Francouzi a Angličany. Jenže Magua se s tím nemůže smířit, a tak při bitvě mezi odcházejícími Angličany a jeho tlupou Indiánů zajme Alici a Coru a David jako jejich ochránce jde s nimi.

Po jejich stopě se vydají Mohykáni a Sokolí oko. Nakonec najdou jejich tábor a chtějí osvobodit obě dívky (David je považován za blázna, a tak ho Indiáni nedrží v zajetí). Jenomže dívky nejsou spolu - Cora byla poslána k sousednímu kmenu a Alici si nechal u sebe. Coru už málem zachránili, ale Magua je opět unesl. Nakonec došlo k bitvě, kde Magua zabil Unkase a jeho společník Alici. Po smrti Unkase se stal Čingačgúk posledním Mohykánem.

HLAVNÍ POSTAVY:

Unkas - syn Čingačgúka, indián kmene Mohykánů; odvážný, nakonec umírá
Čingačgúk - otec Unkase a nevlastní otec Sokolího oka, náčelník Mohykánů a poslední Mohykán po smrti svého syna
Sokolí oko (Nathalien, Lovec nebo Dlouhá karabina) - běloch, lovec, stopař, výborný střelec
Cora - dcera Munroa, starší sestra Alice
Alice - dcera Munroa, mladá, krásná; na konci umře
Magua - lstivý (proto se mu říkalo Lstiví lišák), indián kmene Hůronů; nakonec umře
Duncan Heyward - major anglického vojska

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

David Gamut - zpěvák; indiáni ho považovali za blázna; pořád hrál zpěvy z Bible na píšťalku
generál Munroe - otec Alice a Cory; zanedlouho po smrti Alice umírá - je psychicky zničen

VYPRAVĚČ:

Příběh je psán ve třetí osobě (er-forma).

KOMPOZICE:

Syžet se shoduje s fabulí.

STYL:

Vyprávěcí, věty dlouhé, přímá řeč, francouzská slova - La longue Carabine (někdy i celé věty), indiánská slova - Manitú, spisovný jazyk, žalmy.

HLAVNÍ IDEA:

Vylíčit čtenářům zvyky Indiánů, boje mezi Indiány a Angličany a také ukázat statečnost hlavních postav, které ztělesňují tradiční představu o rytíři.

VLASTNÍ NÁZOR:

Můj názor je takový, že kniha patří do období romantismu a také realismu, protože děj je sice fiktivní, ale je napsán na základě skutečných událostí. Dalším plusem jsou zvyky Indiánů, což mě velice zaujalo. Ale především jde o anglicky napsanou literaturu, kterou já osobně miluji.

POZNÁMKY:

Na základě této knihy byl natočen stejnojmenný film (1992, režie Michael Mann). Děj se trochu liší od knižního, ale i tak je film výborný. Jednu z hlavních postav - Sokolí oko - ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž získal Oskara za film Až na krev, který se inspiruje knihou Petrolej od Uptona Sinclaira.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jan Kotas, 17.12.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
James Fenimore Cooper - Poslední Mohykán (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)