ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cooper James Fenimore (*15.09.1789 - †14.09.1851)

­­­­

Poslední Mohykán (3)

  • historický román
  • druhý díl série Příběhy Kožené punčochy (předchozí: Lovec jelenů; následuje: Stopař)

Příběh o dobrodružstvích bílého lovce přezdívaného Sokolí oko a jeho indiánských přátel se odehrává v severní Americe v době bojů mezi Angličany a Francouzi v polovině 18. století.
Sokolí oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů, Čingačgúkem a jeho synem Unkasem, pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, jenž bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu a po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami. Velitele zabije a jeho dvě dcery, Coru a Alici, odvede do své vesnice. Sokolí oko s Unkasem se vydávají dívky zachránit.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1991 (7. vydání). Z amerického originálu The last of the Mohicans přeložil Vladimír Henzl. Ilustroval Jaromír Vraštil. Počet stran: 318. ISBN: 80-00-00064-4.

FABULE:

Alice a Cora jsou vyslány spolu s učitelem Davidem a majorem Duncanem Heywardem do pevnosti William Henry. Jejich průvodce Magua je vede temným lesem do pasti. Po cestě potkají Sokolí oko a dva Mohykány - Čingačgúka a jeho syna Unkase. Vycítí, že Magua je zrádce, a tak se ho pokusím chytit, ale nepodaří se jim to.

Konečně s pomocí Sokolího oka a dvou Mohykánů najdou správnou cestu do pevnosti, jenže po cestě jsou vystavěni útokům Makvajů v čele s Maguou. Nakonec při bitvě u vodopádů se nechají Alice, Cora, David a Duncan zajmout. Mohykáni a Sokolí oko je sledují a nakonec je osvobodí. Dojdou do pevnosti William Henry, ale zanedlouho se jejich otec Munroe rozhodne kapitulovat a dojedná se mír mezi Francouzi a Angličany. Jenže Magua se s tím nemůže smířit, a tak při bitvě mezi odcházejícími Angličany a jeho tlupou Indiánů zajme Alici a Coru a David jako jejich ochránce jde s nimi.

Po jejich stopě se vydají Mohykáni a Sokolí oko. Nakonec najdou jejich tábor a chtějí osvobodit obě dívky (David je považován za blázna, a tak ho Indiáni nedrží v zajetí). Jenomže dívky nejsou spolu - Cora byla poslána k sousednímu kmenu a Alici si nechal u sebe. Coru už málem zachránili, ale Magua je opět unesl. Nakonec došlo k bitvě, kde Magua zabil Unkase a jeho společník Alici. Po smrti Unkase se stal Čingačgúk posledním Mohykánem.

HLAVNÍ POSTAVY:

Unkas - syn Čingačgúka, indián kmene Mohykánů; odvážný, nakonec umírá
Čingačgúk - otec Unkase a nevlastní otec Sokolího oka, náčelník Mohykánů a poslední Mohykán po smrti svého syna
Sokolí oko (Nathalien, Lovec nebo Dlouhá karabina) - běloch, lovec, stopař, výborný střelec
Cora - dcera Munroa, starší sestra Alice
Alice - dcera Munroa, mladá, krásná; na konci umře
Magua - lstivý (proto se mu říkalo Lstiví lišák), indián kmene Hůronů; nakonec umře
Duncan Heyward - major anglického vojska

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

David Gamut - zpěvák; indiáni ho považovali za blázna; pořád hrál zpěvy z Bible na píšťalku
generál Munroe - otec Alice a Cory; zanedlouho po smrti Alice umírá - je psychicky zničen

VYPRAVĚČ:

Příběh je psán ve třetí osobě (er-forma).

KOMPOZICE:

Syžet se shoduje s fabulí.

STYL:

Vyprávěcí, věty dlouhé, přímá řeč, francouzská slova - La longue Carabine (někdy i celé věty), indiánská slova - Manitú, spisovný jazyk, žalmy.

HLAVNÍ IDEA:

Vylíčit čtenářům zvyky Indiánů, boje mezi Indiány a Angličany a také ukázat statečnost hlavních postav, které ztělesňují tradiční představu o rytíři.

VLASTNÍ NÁZOR:

Můj názor je takový, že kniha patří do období romantismu a také realismu, protože děj je sice fiktivní, ale je napsán na základě skutečných událostí. Dalším plusem jsou zvyky Indiánů, což mě velice zaujalo. Ale především jde o anglicky napsanou literaturu, kterou já osobně miluji.

POZNÁMKY:

Na základě této knihy byl natočen stejnojmenný film (1992, režie Michael Mann). Děj se trochu liší od knižního, ale i tak je film výborný. Jednu z hlavních postav - Sokolí oko - ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž získal Oskara za film Až na krev, který se inspiruje knihou Petrolej od Uptona Sinclaira.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jan Kotas, 17.12.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
James Fenimore Cooper - Poslední Mohykán (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­