ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cooper James Fenimore (*15.09.1789 - †14.09.1851)

   
­­­­

Prérie

  • závěrečná pátá část série Příběhy Kožené punčochy (předchozí: Průkopníci)

Prérie, poslední román z pětidílné série Příběhy Kožené punčochy (Lovec jelenů; Poslední Mohykán; Stopař; Průkopníci; Prérie), líčí život severoamerického zálesáka.
Postupující civilizace vyhání starého lovce z lesů a nutí jej uchýlit se na volné prérii. I sem však pronikají dozvuky civilizace, i sem přichází lidé hamižní, ale také dobří a šlechetní, především jeho přátelé z indiánských kmenů, kterým - stoje na straně práva - vždy pomáhal. V jejich středu dožívá pak i poslední chvíle svého života.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1967. Z anglického originálu The Prairie přeložil Vladimír Henzl. Ilustroval Jaromír Vraštil. Počet stran: 315.

OBSAH:

Mezi čtenáři je dobře znám Natty Bumppo, jehož životní dráha se vyvíjela od statečného mladého lovce a zvěda až po starého, životem potlučeného, ale moudrého a vyrovnaného trapera. Můžeme jej sledovat na stránkách pětidílného cyklu Příběhy Kožené punčochy (Leatherstocking Tales).

Natty Bumppo, Kožená punčocha, je zde už stařec kolem osmdesátky, takříkajíc skoro nad hrobem. Jeho přátelé z mládí mu už dávno odešli do věčných lovišť. Mrtev je i náčelník Čingačgúk. Jediný, kdo mu zbyl, je jeho věrný přítel pes Hektor. I svět kolem něj se změnil. Neúprosně postupující civilizace vyhnala starého lovce z lesů, v nichž prožil takřka celý svůj dlouhý, pestrý a nelehký život. Tato civilizace jej donutila se přesídlit na volnou prérii. Ani zde však není úplně sám, i sem pronikají ozvěny civilizace, i sem přicházejí lidé hamižní a vypočítaví, ale i dobří a šlechetní. Jsou tu dosud silné indiánské kmeny, které se nehodlají vzdát - Siouxové a Pawneeové. A mezi nimi prožívá starý traper, stojící jako vždy na straně práva i spravedlnosti a pomáhající i nyní svým mladým přátelům ze všech sil a svou vší lety nashromážděnou zkušeností, svá poslední dobrodružství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 30.03.2017

­­­­

Diskuse k výpisku
James Fenimore Cooper - PrérieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)