ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cooper James Fenimore (*15.09.1789 - †14.09.1851)

­­­­

Prérie

  • závěrečná pátá část série Příběhy Kožené punčochy (předchozí: Průkopníci)

Prérie, poslední román z pětidílné série Příběhy Kožené punčochy (Lovec jelenů; Poslední Mohykán; Stopař; Průkopníci; Prérie), líčí život severoamerického zálesáka.
Postupující civilizace vyhání starého lovce z lesů a nutí jej uchýlit se na volné prérii. I sem však pronikají dozvuky civilizace, i sem přichází lidé hamižní, ale také dobří a šlechetní, především jeho přátelé z indiánských kmenů, kterým - stoje na straně práva - vždy pomáhal. V jejich středu dožívá pak i poslední chvíle svého života.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1967. Z anglického originálu The Prairie přeložil Vladimír Henzl. Ilustroval Jaromír Vraštil. Počet stran: 315.

OBSAH:

Mezi čtenáři je dobře znám Natty Bumppo, jehož životní dráha se vyvíjela od statečného mladého lovce a zvěda až po starého, životem potlučeného, ale moudrého a vyrovnaného trapera. Můžeme jej sledovat na stránkách pětidílného cyklu Příběhy Kožené punčochy (Leatherstocking Tales).

Natty Bumppo, Kožená punčocha, je zde už stařec kolem osmdesátky, takříkajíc skoro nad hrobem. Jeho přátelé z mládí mu už dávno odešli do věčných lovišť. Mrtev je i náčelník Čingačgúk. Jediný, kdo mu zbyl, je jeho věrný přítel pes Hektor. I svět kolem něj se změnil. Neúprosně postupující civilizace vyhnala starého lovce z lesů, v nichž prožil takřka celý svůj dlouhý, pestrý a nelehký život. Tato civilizace jej donutila se přesídlit na volnou prérii. Ani zde však není úplně sám, i sem pronikají ozvěny civilizace, i sem přicházejí lidé hamižní a vypočítaví, ale i dobří a šlechetní. Jsou tu dosud silné indiánské kmeny, které se nehodlají vzdát - Siouxové a Pawneeové. A mezi nimi prožívá starý traper, stojící jako vždy na straně práva i spravedlnosti a pomáhající i nyní svým mladým přátelům ze všech sil a svou vší lety nashromážděnou zkušeností, svá poslední dobrodružství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 30.03.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
James Fenimore Cooper - PrérieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­