ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cooper James Fenimore (*15.09.1789 - †14.09.1851)

­­­­

Poslední Mohykán (2)

Cooper patří ke klasikům dobrodružné literatury a jeho román Poslední Mohykán je jedním z nejlepších románů o Divokém západu a Indiánech.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • vystudoval Yaleskou kolej v New Hampshiru
  • r. 1805 - vstup do námořní služby Spojených států
  • americký spisovatel píšící dobrodružné romány s indiánskou a vojenskou tématikou vložené do skutečného prostředí Severní Ameriky, přesněji oblasti Velkých kanadských jezer, kolem druhé poloviny 18. století
  • J.F.Coopera proslavila pentalogie Příběhy Kožené punčochy; Poslední Mohykán je druhým dílem této pentalogie
  • celou pentalogií provází čtenáře postava Nathaniela Bumppa (jmenován jako Stopař, Sokolí oko, Dlouhá karabina)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Přeložil Vladimír Henzl, ilustroval Jaromír Vraštil. Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy, Praha, 1961.

POSTAVY:

hlavní - Sokolí oko, Unkas, Čingačgúk, Cora Munroová, Alice Munroová, Duncan Heyward, Magua, David
vedlejší - plukovník Munro

DĚJ:

Dcery plukovníka Munroa, Alice a Cora, jsou vyslány spolu s učitelem Davidem do bezpečí otcovy pevnosti. Provází je mladý major Duncan Heyward. Cestou potkávají indiána z kmene Hurónů - Maguu, který se nabídne, že je bude vést. Vede je ovšem ke svému kmeni, aby je mohl zajmout. Jenže na svém putování ještě potkávají zvěda a dva Mohykány, kteří poznají nečestnost Maguova jednání. Mladý důstojník se pokusí sám chytit Maguu, ale nepodaří se mu to a indián prchá. Celá skupinka i s Unkasem, Čingačgúkem a Sokolím okem se ukryje do jeskyně ve vodopádu. V ní se dohodnou, že skupinu rozdělí. Nově příchozí tedy z jeskyně odejdou. Po čase je osazenstvo jeskyně přepadeno a odvlečeno pryč. Jsou osvobozeni Mohykány a Sokolím okem a pokračují v cestě do pevnosti. Tam se jim podaří dojít i přesto, že je pevnost obléhána francouzskými vojáky. Ale po několika dnech pevnost kapituluje. Podmínky kapitulace jsou velmi dobré, nemusí se vzdávat ani majetku ani zbraní. A tak opouští vlastní pevnost. Jenže po chvíli je přepadá kmen Mingů v čele s Maguou. Ti zajmou Alici i Coru a odvedou je do vesnice Delawarů. Duncan, zvěd i oba Mohykánové se tam v přestrojení vypraví. Chtějí zabránit, aby si Magua odvedl Coru a vzal si ji za manželku. Jenže podle pravidel delawarské vesnice náleží Maguovi. Maguu pronásledují, ale jeden z jeho mužů Coru zabije a Magua v boji usmrtí i Unkase. Po zásahu ze Stopařovy pušky Magua padá ze skály do hluboké propasti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: John Sorrow, 01.04.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
James Fenimore Cooper - Poslední Mohykán (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­