ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cooper James Fenimore (*15.09.1789 - †14.09.1851)

­­­­
James Fenimore Cooper by Buttre.png

Jedná se o amerického spisovatele první poloviny 19. století. Narodil se 15. září 1789 v Burlingtonu ve státě New Jersey do rodiny velice zámožného velkostatkáře, který založil osadu s názvem Cooperstown.

James Fenimore Cooper studoval na Yaleově univerzitě (Yale University), ale svá studia nedokončil. Nejprve začal pracovat jako námořník a pak se stal dokonce součástí amerického námořnictva. Když se ale dozvěděl o smrti otce, rozhodl se vrátit na statek Cooperstown, kde také 14. září 1851 umírá.

Na otcově statku ale nestrávil celý zbytek svého života, ba naopak díky zděděnému bohatství mohl hodně cestovat a jeho cesty se ubíraly především po Evropě. Byl velice zcestovalý a vzdělaný. Měl ženu a sedm dětí, z nichž ovšem pouze pět se dožilo dospělosti.

Díky své tvorbě byl považován za amerického Waltera Scotta. James Fenimore Cooper totiž psal především historické romány. Jeho dílo zahrnuje více než třicet románů, z nichž asi nejznámější je Poslední Mohykán, který byl i zfilmován (1992, režie Michael Mann). Tento román je však až druhou částí románové pentalogie Příběhy Kožené Punčochy (Leatherstocking Tales). Její první část se nazývá Lovec jelenů (1841, The Deerslayer) a po Posledním Mohykánovi (1826, The Last of the Mohicans) následuje Stopař (1840, The Pathfinder), Průkopníci Průkopnící (1823, The Pioneers) a Prérie (1827, The Prairie).
Za historický román považujeme také jeho dílo s názvem Vyzvědač (1821, The Spy).
Námořní tematika se objevuje v románu Lodivod (1824, The Pilot) i v dobrodružném románu Rudý pirát (1827, The Red Rover).

James Fenimore Cooper byl uznávaným spisovatelem nejen v Americe, ale také v Evropě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 28.02.2012

   
­­­­

Diskuse k životopisu
James Fenimore CooperMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)