ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Preissová Gabriela (*23.03.1862 - †27.03.1946)

   
­­­­

Její pastorkyňa (6)

  • 19. století
  • život na moravském venkově (Slovácko)

Realistický román ze života na slovácké vesnici. Příběh o nešťastné lásce, o vžitých předsudcích, o vině, trestu i usmíření.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1978 (14. vydání tamtéž). Medailón o autorovi napsal Vladimír Štěpánek. Počet stran: 190.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Kostelnička - moudrá, mravná; nevlastní matka Jenůfy; udělala by vše pro dobro dcery; dbá na pověst rodiny; zakládá si na Jenůfčině výchově a je za to obdivována
Jenůfa - pracovitá, hodná; miluje Števu a později Lacu
Števa - pohledný; Jenůfu chce jen kvůli kráse; myslí jen na sebe; zbabělec, "bohém"
Laco - nevlastní bratr Števa, žárlí na něho; o Jenůfu bojuje do poslední chvíle, je do ní opravdu zamilovaný; pracovitý

DALŠÍ POSTAVY:

stařenka, rychtář, rychtářka, Karolka, Kolušina

DĚJ:

I. dějství

Vše začíná ve mlýně, kde Jenůfa vykrajuje brambory a čeká na Števa, až ho přivedou z obvodů. Kostelnička zde vychovává svoji nevlastní dceru Jenůfu. Jenůfa pracuje jako služka ve mlýně, který patří Števovi a Lacovi. To jsou nevlastní bratři. Laco Jenůfu miluje už od dětství, ale Jenůfa miluje Števa. Laco to nese špatně a na bratra žárlí. O to horší pro Laca je, že moc dobře ví, že Števa to s Jenůfkou nemyslí vážně. Dozví se, že Števa s Jenůfou chodí jen kvůli vzhledu, a tak, když se jednoho dne hádá s Jenůfou a má v ruce nůž, v zápalu rozepře se rozežene a škrábne nožem Jenůfku po líci. Nesmírně toho lituje, protože to neudělal schválně. Jenůfa si ale myslí, že v tomhle mohl být jedině úmysl. V hloubi duše je ale Laco spokojen, protože tuší, že Jenůfka už se Števovi nebude nikdy líbit.

II. dějství

Stane se přesně to, co Laco předpovídal. Števa už se nechce dál s Jenůfou stýkat, protože se mu nelíbí. Uběhne půl roku a Jenůfa porodí dítě, které má se Števou. Pojmenuje ho po otci, když to Kostelnička zjistí, tak se bojí společenského ponížení a pomluv. Proto se rozhodne Jenůfu ukrýt v chalupě a všem říkat, že odjela za prací do Vídně. Laco se chodí na Jenůfu vyptávat, ale Števo se neukáže ani jednou. Dítě je na světě pár dnů a Kostelnička se rozhodne vše oznámit Števovi. Pošle mu lístek, aby k nim přišel na návštěvu. Števa již při příchodu tuší, že se něco děje. Kostelnička se chce se Števou dohodnout na případné svatbě a na péči o dítě. Protože je to ale mladý kluk, nechce na sebe vzít žádnou zodpovědnost, a tak Kostelničce poví, že raději bude platit alimenty, jen aby nemusel k oltáři a aby se nikdo nedozvěděl, že je na světě jeho vlastní dítě. Navíc Kostelničce oznámí, že je zasnouben s rychtářovic Karolkou. Kostelnička chce syna ukázat Števovi, ale ten se bojí, že by ho viděla Jenůfa, s níž nechce mluvit a zbaběle uteče. Proto se Kostelnička rozhodně dohodnout se s Lacem. Přijde na návštěvu a Kostelnička mu řekne vše o Jenůfě, jen s tou změnou, že dítě je mrtvé a pochované, protože Laco nechtěl vychovávat Števovo dítě. Potom Laco odejde. Kostelnička je rozhodnuta, že jí dítě stojí v cestě a proto Jenůfu uspí čajem z makovic. Jde dítě hodit za vesnici pod zamrzlou řeku. Jenůfě potom tvrdí, že dítě zemřelo, když spala celé dva dny. Jenůfa je zdrcena, ale vyrovnává se s tím. Poté jí Kostelnička oznámí, že si ji Števa nechce vzít, a proto by si měla vzít Lacu. Na což po delším váhání přistoupí.

III. dějství

Uběhnout dva měsíce a chystá se svatba. Kostelničku však tíží svědomí a chřadne. Sousedé se Kostelničky vyptávají, co se s ní děje, ale Kostelnička vše svádí na věk. Schyluje se ke svatbě. V pokoji chystá Kolušina Jenůfu na svatbu. Je přítomen i Laco a Kostelnička. Svatebčanům přijdou přát rychtář s rychtářkou. Kostelnička jim ukazuje bohatou výbavu, kterou má pro Jenůfu a za kterou by se nemusela stydět kdejaká dívka z bohatší vrstvy. Přát přijde i Števa s Karolkou, kteří se budou brát pár týdnů po Lacovi a Jenůfě. Za chvíli však přiběhnou lidé a síří paniku. Po vesnici se nese zpráva, že lidé od pivovaru našli v řece malé dítě. Když se sousedé nahrnou do Kostelniččiny chaloupky, tak to Kostelnička již psychicky nevydrží a ke všemu se přizná. Především nechce, aby lidé soudili Jenůfu. Kostelnička je zatčena a odvedena před soud. Jenůfa, ač je zhrozena, pěstounku nezatracuje.

Jenůfa posílá Laca pryč, protože si myslí, že teď už se vzít nemohou, ale Laco při ní chce stát i v této těžké chvíli. Jenůfa poznává, že ji skutečně miluje. Laco poté odvádí Jenůfu k soudu, aby svědčila. Je jí velkou oporou a Jenůfa v něm poznává pravou lásku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: GeorgeHegr, 27.02.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Gabriela Preissová - Její pastorkyňa (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­