ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Preissová Gabriela (*23.03.1862 - †27.03.1946)

­­­­

Její pastorkyňa (5)

Drama z moravského venkovského prostředí líčí životní příběh osiřelé dívky...

Příběh začíná ve vesnici Bystrance v domě rychtáře Slomka, moudrého muže, který si nejvíce zakládá na výchově své dcery Petrony. Po jeho smrti Petrona vládne statku a i když ji muzika ani tanec nikdy nezajímaly, zamiluje se do svého kamaráda, mlynáře Tómy Buryjů.

Tóma navštěvuje Petronu čím dál častěji, což se však nelíbí její matce Slomkové. Jednoho dne se Tóma beze slova ožení se svou láskou Jenůfou, dcerou hospodského z Klumčic. Ale je to Petrona, která ho má stále ráda a ranilo ji, že on se jí o plánovaném sňatku ani slůvkem nezmínil. Přesto pevně věří, že právě Jenůfa ho dokáže přivést na lepší cestu a odnaučí ho hazardu. Jenomže opak je pravdou. Tóma prohrává v kartách ještě více než za svobody. Když se jim narodí dcera, je moc šťastný a slibuje, že se polepší. Jenůfa za krátkou dobu zemře a svého manžela požádá jenom o jediné - aby našel malé Jenůfce hodnou a laskavou novou maminku. Tóma zvolí Petronu a rozhodne se, že se s ní ožení. Matka Slomková se svatbou rezolutně nesouhlasí a když vidí, že si chce Petrona prosadit za každou cenu svou, postará se, aby se jí zřekla celá rodina.

Petrona se stává Jenůfčinou pěstounkou, stará se o ni a má ji ráda jako svou vlastní. Nicméně velice zatouží také po synovi. Tóma ale dál karbaní a zadlužuje se. Když mu za to manželka jaksepatří vyčiní, zmrazí ji jedinou poznámkou: z lásky si ji přece nebral. Dívka je přesto přesvědčena, že se Tóma ještě může změnit a ona zůstane i nadále jeho věrnou ženou.

Po dvou letech je z Petrony vdova a z Jenůfky sirotek. Jednou, když byl Tóma zase opilý v hospodě a pohrával si s myslivcovou puškou, vyšel náhodný výstřel. Petrona ho však nelitovala. Kvůli manželovým dluhům byla nucena rozprodat veškerý svůj majetek a jediné, co jí zůstalo, byla počestnost, včelník a pastorkyně Jenůfka.

Tamější farář je učarován tím, jak obětavě se Petrona stará o nevlastní dcerku a svěří jí správu bystranské kaple. Od té doby se jí začne přezdívat kostelnička. A dále se začíná odehrávat příběh malého děvčátka, pastorkyně Jenůfky...

Jenůfčiným nejlepším kamarádem se stává malý Laca Klemeň, jemuž se jako malá holčička zaslíbí. V dospělosti ji již Laca věrně miluje a usiluje také o její lásku. Zlom nastává ve chvíli, kdy je donucen odjet na tři roky na vojnu. Jediné, oč prosí, je, aby mu Jenůfka zůstala věrná. Petrona zatím však nevěří Lacovu tvrzení, že jsou si s Jenůfkou souzeni. Tohle pochopí až ve chvíli, kdy mladík dostane volno, navštíví svou milovanou a padnou si do náruče.

Mezitímco je Laca pryč, začne Jenůfce nadbíhat jeho bratr Števa, jenž k nim začne docházet. Děvče ho zpočátku nesnáší, protože zná jeho povalečskou a "záletnickou" povahu. Števa jí slíbí, že se změní, pokud mu dá šanci a Jenůfka k němu pocítí přece jenom něco víc. Zamiluje se do něho. Jenomže po letech se vrací Laca a setká se s bolestivým odmítnutím. Jenůfce se mezitím zprotivil a už o něm nechce ani slyšet. Oči má jenom pro Števu, za něhož se rozhodne provdat. Laca je nešťastný, protože dívku skutečně miluje. Strach má také Petrona. Bojí se, že její pastorkyně skončí stejně jako tehdy ona sama. Jenůfku varuje, ale ta je zaslepena láskou ke Števovi a odpustí mu dokonce jeho častou opilost. Petrona toho má dost a určí mladíkovi rok zkoušky. Pokud se za celý jeden rok ani jednou neopije, může se oženit s Jenůfkou. V jedné chvíli však Jenůfa ztrácí svůj tehdejší půvab a Števa o ni najednou přestane jevit zájem. To už je ale na cestě jejich syn Štefan.

Petrona je poděšena a lekne se, jaká to budoucnost postihne její dceru. Všem namluví, že Jenůfka odjela do Vídně a té se mezitím narodí zdravý chlapeček. Týden po jeho narození pošle Petrona tajně pro Števu, aby se na synka alespoň podíval. Pokusí se jej odprosit, aby Jenůfku ani dítě neopouštěl. Števa se dušuje, že na něho bude platit, ale nikdo se nesmí dozvědět, že je to jeho dítě. Petrona vidí, že nic nezmůže a má strach o pastorčinu budoucnost. Tohle nemanželské dítě jí nikdy nemůže přinést štěstí. Nikdo si ji nikdy nevezme, lidé si na ni budou ukazovat. A jak vlastně malého Štefana uživí?

V té době navštíví kostelničku Petronu Laca a projeví opětný zájem o Jenůfku. Vidí v podušce spící dítě, ale kostelnička mu namluví, že je mrtvé. Když Laca odejde, vezme Štefana a odejde s ním do noci. V dobré vůli, že tím Jenůfce pomůže od neštěstí, ho utopí v ledové vodě. Jenůfka svého synáčka milovala, a proto velice trpí, když se dozví, že zatímco spala, on onemocněl a zemřel. Alespoň tak jí to matka prezentovala.

Jenůfka konečně přijme Lacovu lásku a odhodlá se vzít si jej za muže. Při svatebním obřadu však do místnosti vběhnou pobouření lidé a křičí jeden přes druhého cosi o umrzlém dítěti v řece. Jenůfka se poleká, vyběhne a v miminku pozná svého chlapečka. Všichni vidí její nářky a myslí si, že to ona ho zavraždila. Vtom okamžiku vystoupí Petrona a ke všemu se přizná. Je vidět její lítost.

Petronu Buryjovku soud odsoudil na dvě léta do žaláře. Když ji propustili, ujala se jí Jenůfka s Lacou, kteří ji odvezli s sebou daleko, aby začali všichni nový život. Jenůfka znovu otěhotní, tentokrát s Lacou, ale Petrona se narození vnoučka již nedočkala.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Petrona Slomková (Buryjová) - žena, která nepobrala příliš krásy a v životě si toho hodně vytrpěla; jediným mužem, jehož kdy vroucně milovala, byl mladý Tóma Buryja; stála při něm v dobrém i zlém jako kamarádka a posléze i jako manželka; stále se ho snažila přivést na lepší cestu; kdysi bývalá hodná, laskavá a obětavá; Tómovu dceru Jenůfku vychovala jako svou vlastní; po manželově smrti jí zasvětila celé své bytí a z lásky k mladičké pastorkyni se dopustila jednoho hrůzného činu
Jenůfka Buryjová - dcera Tómy Buryji, krásná, milá a soucitná dívka; ocitá se v milostném trojúhelníku, kdy se nemůže rozhodnout mezi dvěma bratry, Števou a Lacou; nakonec se rozhodne provdat se za Števu, s nímž čeká dítě; to, že on není ten pravý, pozná velice brzy; když jí zemře syn, hodně trpí a přijme konečně Lacovu něhu a lásku
Tóma Buryja - je to syn mlynářův, karbaník a věčný hazardér; miloval svou zemřelou ženu Jenůfu a zbožňoval svou dceru; lhostejností kypěl však k obětavé druhé manželce Petroně; jeho osud končí tragicky - v opilosti se stane hrozná nehoda a on umírá; své rodině zanechává jenom dluhy
Laca Klemeň - od dětství miloval svou kamarádku Jenůfku a byl by schopný pro ni položit život; vojna je však oddělí a když se Laca vrátí domů, najde svou milovanou v bratrově náručí; je odhodlán ji získat zpět za každou cenu
Števa Klemeň - záletník a velmi nestálý člověk; krásná Jenůfka se mu sice zalíbí, ale opustí ji hned, když ztratí svůj půvab; nevrátí se k ní, ani když se dozví, že mu porodila syna

VLASTNÍ NÁZOR:

Toto dílo jsem četla v rozsahu 158 stran. Udivilo mě, jak autorka dokázala do jedné jediné nerozsáhlé knihy zapracovat tolik dějových linií a zvratů. Mile mě překvapily také detailní charakteristiky postav, kdy jsem měla jako čtenářka pocit, že jsem vtažená do děje natolik, abych si podle dokonalých popisů vykreslila v duchu obrázek jednotlivých osob.

Samotný příběh "rodinného prokletí" (Jenůfka prožívala téměř ten samý příběh jako její nevlastní matka) je také zajímavý a má velice rychlé a nečekané spády. Nikdy by mne například nenapadlo, že Jenůfka pohrdne Lacovou láskou kvůli Števovi, ani že se Petrona dopustí vraždy, když byla ze začátku spisovatelkou prezentována jako hodná a dobrotivá dívka. Hodně mě zarazilo její uvažování, když se chystala zabít novorozeně. Tohle nejspíš nikdy nepochopím. Smrt toho nevinného děťátka byla dle mého názoru zcela zbytečná. Jenůfka jej zbožňovala a Laca by se s tím nejspíš časem smířil. Miloval přece Jenůfku natolik, že by ji určitě přijal i se synkem.

Dále mě zaujaly pasáže, v nichž jsem se dozvěděla, že rodinná historie se opakuje. Petrona milovala Tómu Buryju, ale on ji ne. Byl navíc nezodpovědný a majetek prohrával v kartách. A pak se jeho dcerka Jenůfka zamiluje do Števy, což je prakticky to samé. Ovšem s tím rozdílem, že Števa nezemřel, naopak se po rozchodu s Jenůfkou oženil.

Trochu záporu bych mohla dát moravskému nářečí, jemuž jsem jako čtenářka nerozuměla. To však dostatečně kompenzuje skutečnost, že některé výrazy byly na stránkách "pod čarou" vysvětleny.

S klidným svědomím mohu tedy říci, že se mi dílo velmi líbilo a zaujalo mne.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 05.04.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gabriela Preissová - Její pastorkyňa (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­