ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Preissová Gabriela (*23.03.1862 - †27.03.1946)

­­­­

Její pastorkyňa (4)

Drama z venkovského života moravského o třech dějstvích líčí životní příběh osiřelé dívky.

Děj se odehrává na sklonu 19. století v malé dědině Bystrance. Hlavní postavou je tu Petrona Buryjovka - známá kostelnička. Zamlada se provdala za Tómu Buryju, který už měl dceru Jenůfku. Petrona se stala její pěstounkou a Jenůfka byla nazývána její pastorkyní. Tóma nebyl dobry manžel. Svoje peníze prohrával v kartách a když zemřel, Petruna se rozhodla Jenůfce vše vynahradit. To se jí dařilo a ve vesnici ji všichni obdivovali. Z Jenůfky vyrostlo krásné děvče, do které se zamilovali Laco a Števa, kteří byli nevlastní bratři. Jenůfka u nich pracovala a zamilovala se do Laca, ale ten byl odveden na vojnu a jí se pak zalíbil Števa. Po dvou létech se Laco vrací a zjišťuje, že Jenůfka ho nemiluje. Má zlost, protože ví, že Števovi jde jen o její krásu. Proto ji zraní na tváři a Jenůfce zůstává jizva. Števovi se už nezdá být tak krásná a přestává ji milovat.
Po čase Jenůfka zjístí, že čeká se Števou dítě. Ona i matka se to snaží utajit, a tak Jenůfku schová v komoře a říká lidem, že odjela do Vídně. Když porodí chlapečka, je velmi šťastná, ale kostelnička vidí překážku v jejím životě. Promluví ještě se Števou, aby si Jenůfku vzal. Ten však odmítne. Laco se o Jenůfku stále zajímá, ale ona ho nechce. Kostelnička řekne Lacovi celou pravdu o dítěti. Ten se ulekne, a tak kostelnička zjistí, že dítě jim stojí v cestě. Proto mu řekne, že dítě zemřelo.
Uspí Jenůfku a dítě hodí pod led. Jenůfce namluví, že dítě zemřelo, když spala, a proto ho pohřbila na hřbitově. Časem se Jenůfka znovu zamiluje do Laca a chystají spolu svatbu. Na svatbě vyjde vina kostelničky najevo. Kostelnička je odsouzena na tři roky do vězení. Nakonec se ale Jenůfka s Lacem vezmou a chystají příchod dítěte. Poté co se kostelnička vrátí z vězení, všichni tři odejdou pryč založit nový domov.

JAZYK:

Spisovná čeština

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Jenůfka - pracovité, hodné děvče, zamilované do dvou nevlastních bratrů, čeká dítě se Števou
Laco - miluje Jenůfku, musí na vojnu, po vojně zjistí, že ho Jenůfka nemiluje, bojuje o ni, nakonec se vezmou
Števa - chce Jenůfku, protože je krásná, nechá ji ale kvůli jizvě; když zjistí, že s ním Jenůfka čeká dítě, uteče
Kostelnička - má ráda Jenůfku jako vlastní dceru, zabije její dítě, aby nebylo překážkou, jde do vězení, potom se odstěhuje s Lacem a Jenůfkou

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla velmi zajímavá. Moc se mi tato četba líbila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Buginka, 06.03.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gabriela Preissová - Její pastorkyňa (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­