ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Preissová Gabriela (*23.03.1862 - †27.03.1946)

­­­­

Její pastorkyňa (3)

- divadelní hra

Dramatický příběh Jenůfky a dvou nevlastních bratří Števa a Lacy a tragické smrti dítěte, patřící k vrcholům českého realistického dramatu. Posloužil jako předloha světově uznávané stejnojmenné Janáčkovy opery.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Preissová, Gabriela: Její pastorkyňa. Praha: ARTUR, 2007. ISBN 978-80-86216-89-8

OBSAH:

Kniha je napsaná jako divadelní hra. Děj se odehrává na moravském venkově v 19. století. Hlavní postavou je Kostelnička Buryjovka a její pastorkyně Jenůfa. Jenůfa pracuje jako služebná ve mlýně, kde žijí i dva nevlastní bratři Laco a Števa. Jenůfa se zamiluje do Laca, ale když odejde na vojnu, zalíbí se jí Števa. Když se Laco vrátí z vojny, velmi žárlí na Števu, protože ví, že Jenůfu nemiluje a chce ji jen pro její krásu. A tak Jenůfě naschvál udělá jizvu na tváři a Števa o ni přestane mít zájem.
Jenůfa čeká nemanželské dítě se Števou. Proto se schovává po dobu svého těhotenství u kostelničky a lidé si myslí, že je ve Vídni. Števa si odmítá Jenůfu vzít, i když ví, že dítě je jeho. Vtom se nabídne Laca, že si Jenůfu vezme, ale když zjistí, že má dítě se Števou, začne váhat. A tak kostelnička zalže, že dítě zemřelo. Když Jenůfu uspí makovinou, vezme jí dítě a vloží ho v lese pod led. Jenůfě pak namluví, že při své nemoci prospala 3 dny, a tak dítě zemřelo.
Chystá se svatba Jenůfy a Laca, ale lidé objeví v ledu zamrzlé dítě. Jenůfa pozná svého chlapečka. Lidé se dozví celou pravdu a kostelničku odsoudí do vězení. Jenůfa jí odpouští, ale chce Laca ušetřit od jejího osudu. Ten jí ale neopustí a zůstanou spolu.

KOMPOZICE:

V prvním dějství se seznamujeme s hlavními postavami: Jenůfou, kostelničkou, Lacem a Števou. Števa je zasnouben s Jenůfou, ale kostelnička mu ji dá, jen když se rok neopije. Števův bratr Laca Jenůfu miluje, a aby zabránil jejich svatbě, pořeže Jenůfě tvář.
Ve druhém dějství se těhotná Jenůfa schovává u kostelničky, protože čeká dítě se Števou. Ten si ji však odmítá vzít. Proto tedy kostelnička, bez vědomí Jenůfy, dítě zabije, aby si ji Lava vzal. Oběma poté namluví, že dítě zemřelo během Jenůvčiny nemoci.
Ve třetím dějství se připravuje svatba Jenůfy s Lacem. Lidé přinášejí nalezené mrtvé dítě, a tak musí kostelnička říct pravdu. Nakonec je odsouzena a Laca zůstává se Jenůfkou, která kostelničce odpouští.

PERSPEKTIVA:

Autorka klade důraz na morálku doby, kdy bylo mnohem problematičtější ponechat si nemanželské dítě, než je tomu dnes.

JAZYK:

Autorka použila nářečí Moravy.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila, protože děj byl poutavý. Dobře se mi četla, i když ne každému slovu z moravského nářečí jsem rozuměla.

CITÁT Z KNIHY:

7. výstup
PASÁK JANO: Rychtáři - hledají vás.
RYCHTÁŘ: Co? Co je?
ŠTEVA: Co se děje?
PASÁK JANO: Vy to tu ještě nevíte? Sekáči z pivovaru našli pod ledem přimrzlé dítě.
VŠICHNI PŘÍTOMNÍ: Ó, hrůza!
PASÁK JANO: Nesou ho na desce. Je tak celé chudato jako živé dítě - zabaleno v peřinku a povijánku, na hlavičce červenou pupinu. To je hrůza, lidé nad ním naříkají - poběžte!

(str. 51-52)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Markéta K., 22.01.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gabriela Preissová - Její pastorkyňa (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­