ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dürrenmatt Friedrich (*05.01.1921 - †14.12.1990)

­­­­

Návštěva staré dámy (4)

Modelová hra v překladu Jiřího Stacha, která spojuje komické a tragické prvky.
Milionářka Klára (Claire) Zachanassianová se vrací do svého rodného chudobného městečka a chce se pomstít své lásce z mládí Alfredu Illovi. Obyvatelům městečka nabídne miliardovou odměnu za jeho zabití.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2018. Z německého originálu Der Besuch der alten Dame přeložil Jiří Stach. Počet stran: 113. ISBN: 978-80-7483-082-2.

DĚJ:

Do malého švýcarského městečka Güllen se po několika desítkách letech navrací Claire Zachanassianová, bývalá obyvatelka a nyní miliardářka, která vyhlásí finanční odměnu pro město, pokud někdo zabije Alfreda Illa - její lásku z mládí, který ji opustil a nechal ji samotnou s dětmi.

Ze začátku všichni obyvatelé tuto nabídku odmítají, postupně ale začínají utrácet peníze, jako by počítali, že dostanou finanční pomoc od miliardářky.

Alfredovo psychické zdraví postupně upadá, začne se projevovat strach a následně se dobrovolně rozhodne vzdát Claire. Alfred se zamotá do davu, a když se rozpustí, uprostřed leží Alfred, mrtvý, podle lékaře a novinářů na "infarkt a samou radostí".

Alfreda si Claire odváží a poskytuje finanční pomoc.

TÉMA:

Tragická komedie o vnitřním boji obyvatel mezi morálními hodnotami a chamtivostí.

MOTIVY V DÍLE:

Peníze, pomsta, zrada

LITERÁRNÍ DRUH A ŽÁNR:

Drama, tragická komedie; hra vyzařuje rysy grotesky: celé město hodlá zaprodat svého vlastního obyvatele pro peníze. Tím se vykazuje konflikt jednotlivce a jeho morálních hodnot (Alfreda Illa) proti společnosti bez morálních zábran (městu).

ČASOPROSTOR A KOMPOZICE:

Čas není v díle specifikován, dá se předpokládat, že se odehrává v autorově současnosti (2. polovina 20. století). Děj se odehrává na jednom místě, městu Güllen. "Güllen" (v němčině znamená "hnůj") zde lze interpretovat jako vyjádření nepoctivosti a chybějících morálních zásad obyvatel tohoto města.

Hra je rozdělena na tři dějství, děj se odehrává chronologicky.

POSTAVY:

Alfred Ill - starší muž; za mládí byl v milostném vztahu s Claire Zachanassianovou, s níž se následně rozchází kvůli sporům s dítětem; toto u soudu dokáže s pomocí falešných svědků, kteří zapřísahají, že také spali s Claire a tím není možné dokázat, že dítě je Alfreda
Claire Zachanassianová - miliardářka, která se po fiasku s dítětem rozhodla odjet z Güllen; po několika manželstvích zbohatla; po 45 letech ale vyhledává pomstu a z tohoto důvodu se vrací do jejího rodného městečka s její nabídkou

VYPRÁVĚCÍ ZPŮSOBY:

Všechny postavy se vyjadřují v replikách (charakteristické pro drama), zásadně děleno na dialogy a monology postav.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: tomm, 06.05.2024

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Friedrich Dürrenmatt - Návštěva staré dámy (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)