ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dürrenmatt Friedrich (*05.01.1921 - †14.12.1990)

­­­­

Návštěva staré dámy

Děj této divadelní hry se odehrává v malém městečku Güllen, kam po dvaceti letech přijíždí Klára, dříve obyvatelka města a nyní milionářka. Městečko je chudé, ale pro Kláru Zachnassian je tu největší poklad jejího života – Alfred Ill, její osudová láska z mládí. Alfred Ill se před 20ti lety oženil s jinou dívkou kvůli penězům a Kláru nechal docela samotnou. Ona se později vdala za milionáře a stala se zámožnou paní. Procestovala celý svět, poznala nejmocnější lidi, ale pořád jí trápila vzpomínka na Alfreda.
Proto se do Güllen vrátila, aby se mu pomstila. Nabídla městečku jednu miliardu s podmínkou, že někdo zabije Alfreda Illa. Všichni byli nejprve samozřejmě proti, přeci nezabijí tak dobrého souseda! Ale názor obyvatel městečka se pomalu měnil, až jednoho dne Alfred skutečně zmizel.

VLASTNÍ NÁZOR:

V této tragické komedii Friedricha Dürenmatta bylo pozoruhodně vystihnuté, jak dokážou peníze lidi změnit a co všechno jsou pro ně ochotni udělat. Některé scény druhého dějství mi ale přišly absurdní. Jinak se mi tato knížka líbila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 07.05.2004

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Friedrich Dürrenmatt - Návštěva staré dámyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­