ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dürrenmatt Friedrich (*05.01.1921 - †14.12.1990)

­­­­

Fyzikové

Jedná se o divadelní hru s detektivními rysy. Tato dvouaktová komedie se odehrává v psychiatrické léčebně.
Hlavními postavami jsou tři fyzikové – Herbert Georg Beutler, přezdívaný Newton, Ernst Heinrich Ernesti, přezdívaný Einstein a Johann Wolfgang Möbius. Všichni tři se léčí v soukromém sanatoriu doktorky Mathildy von Zahnd.
Ve skutečnosti však muži nemají s šílenstvím nic společného. Newton a Einstein přicházejí jako agenti dvou mocností, které se pro sebe snaží získat geniálního fyzika Möbia. Jeho vynálezy by však mohly být pro lidstvo velkou hrozbou. Proto se muži dohodnou a chtějí zůstat v léčebně celý život.
V průběhu děje zavraždí každý z mužů jednu ošetřovatelku, protože se bojí, že budou vyzrazeni. Tomu se nakonec stejně neubrání, protože doktorka von Zahndová zjistí jejich záměr a získá kopii Möbiových poznámek. Vybuduje trast a chce vládnout celému světu.
Dürrenmatt ve svých Fyzicích varuje společnost a vědce před nebezpečným zneužitim techniky. Účelně kombinuje detektivní, groteskní a fantastické prostředky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Basileus, 09.06.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Friedrich Dürrenmatt - FyzikovéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­