ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Euripidés (*480 př.n.l - †406 př.n.l)

­­­­

Médeia (6)

Iáson se chce oženit s korintskou princeznou, dcerou krále Kreonta, Glaukou, a proto chce opustit svou ženu Médeiu i své dva syny. Médeia proklíná Iásona. Kreont z ní má strach, a tak jí řekne, že má odejít i se svými syny z království. Médeia na něm vyprosí jeden den, aby se mohla připravit k odjezdu. Médeia se namůže vrátit do své rodné vlasti, protože zradila otce a zabila bratra, pro Iásona, aby získal zlaté rouno. Médein přítel jí řekne, že se u něj vždy najde útočiště - v Athénách. Médeia vymyslí plán, jak nejvíce ublížit Iásonovi. Po svých synech pošle svatební dary budoucí ženě Iásona: zlatou korunku a šaty. Hned když si princezna vezme na sebe dary, začne působit jed v nich a ona umírá i se svým otcem, jenž jí chtěl pomoci. Synové se vrátí k matce, která je ovšem zavraždí; je to podle ní lepší, než by je vydala svým nepřátelům. Iáson ji poprosí o jejich těla, ale ona je chce pohřbít sama. Odjíždí na voze taženém draky, který zdědila po otci, z Korintu do Athén ke svému příteli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: peg.gy, 02.01.2009

   
­­­­

Výpisek Médeia (6) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Euripidés - Médeia (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­