ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Euripidés (*480 př.n.l - †406 př.n.l)

   
­­­­

Médeia (4)

Drama pochází z roku 431 př.n.l. a čerpá z řecké mytologie, konkrétně z báje o zlatém rounu, kde Iáson plul na Kolchidu na lodi Argo pro zlaté rouno. Když dorazil do Kolchidy, žádal krále Aietea, aby mu zlaté rouno vydal. Ten mu však dal úkol, aby chytil a zkrotil jeho divoké býky, zoral jimi kus půdy a do té zasel dračí zuby. Králova dcera Médeia, která byla znalá kouzel, se do Iásona zamilovala a tak mu pomohla ve splnění úkolu. Společně uprchli z Kolchidy a Médeia odjížděla do Řecka jako Iásonova choť.
Drama začíná tím, že Iáson zradí Médeiu i její 2 syny a pojme za manželku dceru krále Kreonta. Médeia to bere jako obrovskou zradu a nevděk za to, co vše pro něj udělala. Prokleje krále, jeho dceru i samotného Iásona a vymýšlí pomstu. Jednou za ní přijde Kreon a pošle ji do vyhnanství, protože slyšel o jejím prokletí královské rodiny. Médeia neví kam jít, až toho dne tudy prochází s průvodem král athénský, Aigeus. Ten jí nabídne útočiště ve své zemi. Médeia vymýšlí velmi krutou pomstu. Chce mluvit s Iásonem, naoko se mu za všechno omluví, uzná svou chybu a přijme, že Iáson tak činil jenom pro dobro její a jejich dětí. Vzápětí pošle své dva syny za královou dcerou se vzácnými šaty a korunkou jako svatebním darem a prosbou o smilování nad vyhnanství jejích synů. Šaty jsou však očarované a jakmile je královská dcera obleče, začne působit jed, kterým Médeia otrávila svůj dar. Společně s dcerou zahyne i Kreon, který se jí snaží z otrávených šatů pomoci. Když se Medeia dozví, že se její pomsta zdařila, po velkém duševním přemlouvání zabije i své dva syny jako daň Iásonovi za jeho nevěru a zradu. Iáson spěchá za Médeiou, ptá se, proč to provedla a žádá ji alespoň o těla svých mrtvých synů. Ta ale nesvolí a ujíždí i s mrtvými syny na voze taženým draky, který dostala od Hélia, svého děda.

Hru prostupuje chór, ale do děje nezasahuje. Pouze vyjadřuje veřejné mínění. Děj se nečlení na dějství. Dodržuje jednotu místa, času a děje.

HLAVNÍ POSTAVA:

Médeia - zhrzená Iásonovou zradou, chce se pomstít za každou cenu, smrt synů i přes velké duševní váhání bere jako jediné východisko

VLASTNÍ NÁZOR:

Toto drama se mi líbilo, sice děj i samotný konec byl tragický, přesto mě zaujal. Četlo se velice dobře, jazyk byl srozumitelný a hlavní děj dobře pochopitelný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petulka212, 26.10.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Euripidés - Médeia (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­