ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Euripidés (*480 př.n.l - †406 př.n.l)

­­­­

Alkéstis

Drama - trágedie z období antického Řecka.

HLAVNÍ POSTAVY:

ADMÉTOS - Thessalský král, syn Feréta, miloval svou ženu Alkéstis
ALKÉSTIS - manželka Adméta, měli spolu děti, dala za manžela svůj život)

DALŠÍ POSTAVY:

APOLLÓN - bůh Slunce a světla
THANATOS - bůh smrti, smrt
FERÉS - otec Adméta
EUMÉLOS - Admétův syn
HÉRAKLÉS - slavný silák a hrdina, zachránil Alkéstis

DĚJ:

Apollón zabil kyklópy. Zeus ho za to potrestal tak, že ho poslal do služby k člověku. Pracoval u krále Adméta. Pásl mu stáda. S králem se k sobě chovali přátelsky. Admétos měl zemřít, ale Apollón přemluvil sudičky, aby prodloužily králi život, ale musí za něj dát život někdo jiný. Nikdo - ani Admétův otec - nechtěl dát za Adméta život; jen jeho žena Alkéstis. Když měla umřít, přišel na návštěvu Héraklés. Král bral ohled na hosta, a tak zatajil smrt své choti. Héraklés v jeho domě slavil a pil. Když mu sluha řekl, co se stalo, odešel, zachránil Alkéstis a přivedl ji králi zpět živou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Warlaties, 08.04.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Euripidés - AlkéstisMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­