ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Euripidés (*480 př.n.l - †406 př.n.l)

­­­­

Médeia

Děj dramatu čerpá ze závěru báje o Argonautech. Odehrává se v Korintu, kam uprchla Médeia poté, co zradila otce, kolchidského krále Aieta, a účastnila se bratrovraždy. Tím pomohla svému muži Iásónovi ke zlatému rounu. V Korintu však Médeia záhy zjistí, že ji Iásón hodlá opustit a chce se oženit s dcerou krále Kreonta. Navíc je i s dětmi označena jako nebezpečná osoba a vykázána ze země. Zatouží po pomstě. Lstí vymaní na Kreontovi ještě jeden den na rozhodnutí, do které země odejde. V athénském králi Aigeovi, jež tudy právě procházel, nalezla příštího ochránce. Iásón se ji snaží přesvědčit, že vše činí pouze ve prospěch svých dětí. Médeia naoko souhlasí a pošle po synech nevěstě vzácný šat. Ten je však otrávený a zahubí ji i krále Kreonta, který se snažil z dcery otrávený šat strhat. Po velkém duševním boji zabije Médeia i oba syny, čímž dovrší svoji pomstu. Z jejich smrti morálně obviňuje Iásóna, nedovoluje mu ani poslední rozloučení s mrtvými. Pak usedá s mrtvolkami dětí do dračího vozu svého děda, boha Hélia, a odlétá do Athén ke králi Aigeovi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 25.09.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Euripidés - MédeiaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­