ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Euripidés (*480 př.n.l - †406 př.n.l)

   
­­­­

Médeia (5)

Medea odejde s manželem Iásonem do Korintu a mají spolu dva syny. Po čase se proslechne, že Iáson chce Medeu opustit a oženit se s dcerou korintského krále Kreonta. Navíc chce Iáson oba syny k sobě. Medea je odmítá vydat, a tak ji Iáson prohlásí nesvéprávnou. Král Kreontes ji vykáže ze země.

Medea se chce pomstít. Zkroušená poprosí krále, aby jí nechal den na rozmyšlenou, do které země půjde. Iáson tvrdí, že syny chce k sobě jen pro jejich prospěch, že ona teď bude stejně žít jako tulačka a neměla by kdy se o ně starat.

Medea dělá, že je se vším smířená, dokonce pošle Iásonově nevěstě svatební šaty. Jenže šaty jsou napuštěné jedem a jen co si je nevěsta oblékne, zemře otrávená. Její otec Kreontes se jí snaží pomoct svléknout se ze šatů, ale na otravu jedem zemře i on. Mezitím Medea na svém hradě zabije oba syny. Obviní Iásona z jejich morální vraždy a nedovolí mu se s nimi rozloučit. Nasedá i s mrtvolkami synů do nebeského kočáru a odlétá do Athén.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 20.09.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Euripidés - Médeia (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­