ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gaskellová Elizabeth (*29.09.1810 - †12.11.1865)

   
­­­­

Sever a Jih - díl III.

Závěrečný díl románové trilogie britské viktoriánské autorky se věnuje především komplikovanému vývoji vztahu mezi Margaret a Johnem Thorntonem.
Do posledního dílu slavného románu vstupujeme v okamžiku, kdy se Margaret vyrovnává nejen se ztrátou matky, ale i s pocitem, že o ní pan Thornton bude smýšlet jako o lhářce. Ten přiměje svou matku, aby vyhledala Margaret - slíbila přece umírající paní Haleové, že jí bude nápomocná. Pevné, leč poněkud povýšené zásady paní Thorntonové se však od Margaretiny hrdosti odrazí jako kámen vržený proti skále. Na scénu přichází pan Bell, Margaretin kmotr, oxfordský přítel jejího otce a pronajímatel Thorntonovy továrny v jednom. Laskavý starý tutor si okamžitě získá dívčino srdce. Navíc postřehne, že napětí mezi Margaret Haleovou a Johnem Thorntonem nepramení jen z rozdílných názorů. Krátce nato umírá starý pan Hale. Margaret je ochromena zármutkem a přijímá azyl v londýnském domě své tety. Zahálčivý život ji pohříchu příliš neuspokojuje. Myšlenky na pana Thorntona i na ty, kteří ji opustili, stále trápí její srdce. Pan Bell z ní učiní bohatou dědičku, Margaret však cítí pouze vděčnost, nikoli štěstí. Kdesi daleko, na průmyslovém severu, zatím John Thornton svádí předem prohranou bitvu o záchranu své továrny.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Čas v Řitce roku 2013. Z anglického originálu North and South přeložila Jana Srbová. Doslov napsal Josef "Pepson" Snětivý. Počet stran: 283. ISBN: 978-80-7475-112-7.

OBSAH: 1

Margaret Haleová se vyrovnává nejen se ztrátou matky, ale i s pocitem, že o ní John Thornton bude smýšlet jako o lhářce. To, že nemluvila pravdu kvůli svému bratru Frederickovi, jehož pobyt v Anglii nesmí být prozrazen, si pochopitelně musí nechat jen pro sebe. Ve chvílích sebezpytování se sama sobě diví, proč jí tolik záleží na tom, jak na ni pan Thornton nahlíží. Zatím si neuvědomuje svou začínající lásku k němu. Posílá za ním dělnického předáka Nicholase Higginse, jenž nedávno přišel o dceru a také o práci. Jejich rozmluva je hněvivým duetem těch, kteří stojí na opačných pólech industriální společnosti. Avšak síla Margaretina charakteru jako by dokázala smířit vodu a oheň. Higgins se tak může postarat o sirotky po nepříliš charakterním kolegovi Johnovi Boucherovi, jenž ze zoufalství spáchal sebevraždu.

John Thornton přiměje svou matku, aby vyhledala Margaret - slíbila přece umírající paní Haleové, že jí bude nápomocná v okamžicích, kdy by dívka mohla zakolísat. Spatřil jí totiž s Frederickem při jeho odjezdu do Londýna a považoval jej za jejího nápadníka. Ví, že mu Margaret lhala, ale cítí, že se tak nestalo z nízkých pohnutek. Pevné, leč poněkud povýšené zásady paní Thorntonové se však od Margaretiny hrdosti odrazí jako kámen vržený proti skále.

Za panem Halem přijíždí z Oxfordu přítel Adam Bell, Margaretin kmotr a zároveň pronajímatel Thorntonovy továrny. Okamžitě si získá Margaretino srdce a navíc, protože je velmi důvtipný a pozorný, postřehne, že napětí mezi Margaret a Johnem Thorntonem zdaleka nepramení jen z rozdílných názorů na uspořádání společnosti. Se svou domněnkou se svěří panu Haleovi, ten však jen nevěřícně potřásá hlavou. To je také jedna z posledních věcí, které tento nešťastný vdovec a bývalý pastor ještě stačí v životě učinit, neboť záhy nato umírá v oxfordské koleji pana Bella, kam ho přijel navštívit.

Margaret, jež během krátké doby přišla o oba milované rodiče, je zcela ochromena zármutkem, a vděčně tedy přijímá azyl v londýnském domě své tety Anny Shawové, která se právě vrátila z Korfu i se svou dcerou Edith a její rodinou. Margaret se tu setkává i s Edithiným švagrem Henrym Lennoxem, jenž se znovu snaží získat její náklonnost. Zahálčivý život, zpestřený jen krátkou návštěvou Helstone, jež Margaret stejně spíš roztrpčí, než uchlácholí, ji pohříchu příliš neuspokojuje. Myšlenky na pana Thorntona i na ty, kteří ji opustili, stále trápí její srdce.

Záhy umírá i pan Bell a učiní z Margaret bohatou dědičku, která se tak stává i majitelkou továrny a domu pana Thorntona. Ten se zatím nachází v značně nepříjemné finanční situaci způsobené především dělnickou stávkou. Aby zaplatil své dluhy, hodlá dokonce zavřít i svou přádelnu. Margaret se mu rozhodne půjčit peníze, aby splatil své dluhy a mohl dále vést svou továrnu. Jakmile John Thornton tuto Margaretinu nabídku vyslechne, vyzná ji svou lásku a Margaret od něj přijímá ten nejkrásnější zásnubní dar - uschlé růže, jež vyrostly v jejím rodném Helstone.

ZDROJ:

1 SNĚTIVÝ, Josef. Doslov. In: Sever a Jih - díl III. Řitka: Čas, 2013, s. 279-281. ISBN 978-80-7475-112-7.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 17.05.2015

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Sever a Jih - díl I.
-Sever a Jih - díl II.
-Sever a Jih - díl III.
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Gaskellová - Sever a Jih - díl III.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­