ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gaskellová Elizabeth (*29.09.1810 - †12.11.1865)

­­­­

Sever a Jih - díl I.

Román z viktoriánské Anglie, jehož mladá hrdinka hledá porozumění a lásku v bezútěšném prostředí průmyslového městečka.
Osmnáctiletá Margaret se po letech strávených u tety v Londýně vrací k rodičům, na popud otce-pastora se však celá rodina z klidného Jihu stěhuje do severoanglického Miltonu. Prostředí plné továren, výrazných třídních rozdílů a neklidu z blížící se stávky spolu s postupující matčinou nemocí dívku deptá, její krása a nepřístupnost však zaujme mladého továrníka Thortona.
Významná anglická autorka 19. století spojila ve své knize romantiku dámské literatury se sociálními problémy. Do češtiny přeloženo poprvé, pokračování v dalším dílu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Čas v Řitce roku 2012. Z anglického originálu North and South přeložila Jana Srbová. Doslov napsal Josef "Pepson" Snětivý. Počet stran: 278. ISBN: 978-80-87470-61-9.

OBSAH: 1

Téměř devatenáctiletá Margaret Haleová pobývá u své bohaté tety Shawové v Londýně, kde s přestávkami strávila devět let. Její sestřenice Edith se chystá provdat za kapitána Lennoxe a odjet s ním na Korfu. Jeho bratr Henry se jí zatím snaží dvořit, ale nachází u Margaret jen pramalou odezvu. Tato pohledná a někdy snad až příliš upřímná dívka je už totiž myšlenkami spíše u svých rodičů - Richarda a Marie Haleových - v jihoanglickém Helstone, kde je její otec pastorem. Uspěchaný a mondénní Londýn tak vymění za poklid venkova. Užívá si jej však jen krátce. Pan Hale podlehne dlouhým a mučivým pochybnostem o síle své víry a volí podle svého názoru jediné služné řešení. Vzdává se místa duchovního správce a stěhuje se s manželkou, Margaret a služebnou Dixonovou do průmyslového Miltonu v severní Anglii, kde se chystá působit jako soukromý lektor. Margaret tak v průběhu jediného roku zakotví už ve třetím prostředí. Snad kvůli tomu, že byla vytržena z idylického prostředí domova, pociťuje Margaret odvrácenou stranu anglické průmyslové revoluce o to bolestněji. Ještě hůř je však na tom její matka, stravovaná osudnou nemocí. Margaret se snaží vyrovnat se s životem, jenž neočekávala ani v nejhorším snu, pečuje o matku, udržuje otce v nevědomosti ohledně jejího stavu a hledá v Miltonu aspoň záblesk světla a porozumění. Náhodně se seznámí s dělníkem Nicholasem Higginsem a jeho nemocnou dcerou Bessy, která se těší na to, až umře a dostane se tak do Království nebeského. Utrápená a unavená Margaret, vnímající bezútěšnost života v Miltonu, nad nímž navíc visí hrozivý mrak blížící se stávky a střetu dvou tříd - továrníků a dělníků, snad ani nemá pomyšlení na lásku. Henry Lennox ustupuje do pozadí a jeho místo se snaží zaujmout John Thornton, jeden z miltonských továrníků, který k panu Haleovi dochází na soukromé hodiny. Je zaujat Margaretinou živostí a krásou. Ti dva se však zatím nedokážou na ničem shodnout, on ji považuje za povýšenou, zatímco ona na něj nahlíží jako na zajímavého a schopného, ale také bezcitného a omezeného boháče. Porozumění mezi nimi rozhodně nepomáhá ani Johnova pánovitá matka a rozmazlená sestra Fanny...

ZDROJ:

1 SNĚTIVÝ, Josef. Doslov. In: Sever a Jih - díl I. Řitka: Čas, 2012, s. 276-278. ISBN 978-80-87470-61-9.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 20.03.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Sever a Jih - díl I.
-Sever a Jih - díl II.
-Sever a Jih - díl III.
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Gaskellová - Sever a Jih - díl I.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­