ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gaskellová Elizabeth (*29.09.1810 - †12.11.1865)

­­­­

Sever a Jih - díl II.

Druhý díl slavného románu anglické klasičky je již zcela ponořen do dusné atmosféry průmyslového Miltonu a vzpomínka na slunný Helstone kdesi na Jihu jen občas probleskne v myšlenkách přestěhovavší se rodiny Haleových. Po večeři u Thorntonových je Margaret, co se vztahu k panu Thorntonovi týká, ještě rozpolcenější než dřív. Na jednu stranu ho do jisté míry obdivuje, na druhou ji odpuzuje jeho tvrdost, hraničící s bezohledností. Jak říká otci v pěkné metafoře, je to s ním, jako když člověk jí poprvé olivu: "Nechte mě, ať se šklebím, než ji spolknu." Zamilovaný továrník mezitím dokáže zlomit odpor své matky, o to horší je však jeho pád, když z úst své milované uslyší, že on jejím mužem nikdy nebude...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Čas v Řitce roku 2012. Z anglického originálu North and South přeložila Jana Srbová. Doslov napsal Josef "Pepson" Snětivý. Počet stran: 274. ISBN: 978-80-87470-90-9.

OBSAH: 1

Margaret Haleová přijímá pozvání na večeři u Thorntonových, ale v jejím uvažování je takový krok o to kontrastnější, oč víc trpí miltonští dělníci, kteří se rozhodli, že si jednou provždy vydobudou lepší postavení díky stávce. Tu hodlají vydržet tak dlouho, dokud továrníci neustoupí.
Po večeři u Thorntonových je Margaret, co se vztahu k Johnu Thorntonovi týká, ještě rozpolcenější než dřív. Na jednu stranu ho do jisté míry obdivuje, na druhou ji odpuzuje jeho tvrdost hraničící s bezohledností. Pohltí ji však jiné, mnohem závažnější starosti - dozvídá se od lékaře Donaldsona, že choroba její matky je smrtelná, a navíc se proti své vůli stane obětí výbuchu dělnického násilí, zaměřenému proti Johnu Thorntonovi. Její hrdinské chování a drobné zranění, které přitom utrpí, jen posílí továrníkovo přesvědčení, že Margaret je žena jeho života. Dokáže zlomit i odpor své neméně nekompromisní matky, o to horší je však jeho pád, když z úst své milované uslyší, že on jejím mužem nikdy nebude.
Bessy Higginsová, trpící souchotinami, brzy opouští tento svět a umírající paní Haleová přiměje Margaret, aby napsala svému bratru Frederickovi, který se nesmí vrátit do Anglie kvůli námořní vzpouře, kterou kdysi vedl. Učiní tak a Frederick zastihne matku ještě naživu, avšak už jen krátce. On i jeho otec jsou jejím skonem zcela zlomeni a Margaret spolu s paní Dixonovou musí být ta, která jim dodává sil. Navíc je třeba, aby Frederick co nejdříve odcestoval, neboť mu v případě dopadení hrozí šibenice.
Margaretin zavržený nápadník Henry Lennox mu má jakožto právník pomoci prokázat nevinu. Jenže Haleovi nejsou jediní, kdo ví, že se uprchlý zločinec vrátil do Anglie a že je za jeho dopadení vypsaná tučná odměna. Jeho dramatický odjezd z Miltonu, po němž umírá George Leonards, který chtěl Fredericka udat a on ho za to udeřil, ještě více zakalí už tak šedou oblohu nad ubohou Margaret, jež v zájmu bratrovy záchrany musí lhát. A když se dozví, že je do celé věci zasvěcen i John Thornton, propadá zoufalství.

ZDROJ:

1 SNĚTIVÝ, Josef. Doslov. In: Sever a Jih - díl II. Řitka: Čas, 2012, s. 272-274. ISBN 978-80-87470-90-9.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 25.04.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Sever a Jih - díl I.
-Sever a Jih - díl II.
-Sever a Jih - díl III.
-Život s láskou, život bez lásky
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Gaskellová - Sever a Jih - díl II.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­