ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Královský dar


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2000
Překlad: Eva Hauserová
Počet stran: 351
Doporučená cena: 179 Kč

DĚJ:

Oliver Pascal, voják ve službách Roberta z Glocester, přišel o své panství ve válce. Nyní na cestě do Bristolu vjede do vesnice, kde najde umírající přítelkyni jeho zesnulé ženy, která ho požádá, aby se postaral o jejího syna a její služebnou. Oliver je vezme s sebou a brzy se do služebné Cathrin zamiluje. V Bristolu Cathrin pozná porodní bábu Ethel a rozhodne se u ní učit tomuto řemeslu. Oliver je často na válečných výpravách se svým pánem a jednou je zajat. Cathrin se jej vyjede hledat a třeba i vykoupit, když narazí na svého bývalého manžela, o kterém si myslela, že zemřel. Olivera propustí, ale Cathrin musí odjet s Louisem, protože je stále jeho manželkou. Bydlí spolu na hradě, kde Cathrin nenalézá klidu a štěstí. Přesto Louisovi porodí dceru, za kterou ji Louis proklíná, protože chtěl syna. Brzy je hrad v obležení, Louis pod záminkou, že přivede pomoc, uprchne. Cathrin jako paní hradu se vzdá a odjede do Bristolu, kde najde zraněného Olivera. Když se uzdraví, příjme Cathrin i její dceru za své. Oliver díky své vojenské kariéře má brzy dobré vztahy s králem, a tak jim mladý Henry jde za kmotra pro jejich dvojčata. Když jde Cathrin jednou k porodu, setká se opět s Louisem. Ten je nemocný na lepru a po Cathrin chce, aby mu pomohla sehnat přísadu do léku na jeho uzdravení - a to mrtvé dítě. Cathrin odmítne a dá se na útěk. Louis se ji pokusí zabít, ale když ji Oliver zachrání, skočí z mostu. Za několik let skončí válka a Oliverovi jsou vráceny jeho statky. Teď již jim nic nebrání, aby se vzali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 30.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Chadwicková - Královský darMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­