ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Sokoli z Montabardu

Edmund Strongfist se před dvaceti lety zúčastnil křížové výpravy do Svaté země a nyní se do Jeruzaléma vrací, aby nabídl své služby zdejšímu králi Balduinovi II., získal majetek a nalezl vhodného ženicha pro svou dceru Annais. Doprovází ho levoboček normanského šlechtice Sabin FitzSimon, rytíř stejně zběhlý ve vojenském umění jako ve dvorských milostných pletkách. Kvůli své výbušné povaze se v Anglii zapletl do spirály problémů, jež vyvrcholily smrtí dvou lidí, kterou si klade za vinu, a výprava do Palestiny pro něj znamená šanci začít daleko od domova nový život, nepoznamenaný stíny minulosti. Bez váhání proto přistoupí na jedinou podmínku, kterou pro jeho spoluúčast na dlouhé a nebezpečné cestě stanovil Strongfist: ani prstem se nikdy nedotkne jeho krásné dcery. Jenže lidská srdce si nedají poroučet a saracénští válečníci jejich osudy ještě důkladně zamíchají...

Píše se rok 1120. Sabin FitzSimon, levoboček normanského šlechtice, byl donucen kvůli svému nevhodnému chování opustit Anglii. Jako doprovod se vydal s rytířem Edmundem Strongfistem na cestu do Jeruzaléma. Edmund Strongfist se rozhodl podniknout tuto cestu, aby v Jeruzalémě nabídl králi Balduinovi II. své služby, získal majetek a našel manžela pro svou dceru Annais. V Palestině byl Strongfist ubytován u svého dávného přítele Ferguse. Po krátké době se Strongfist oženil s Mariamne FitzPeterovou a spolu s ní se odstěhoval na její hrad Tel Namir.
Annais byla zaslíbena baronu Gerbertovi de Montabard. Po jejich svatbě se vydali na hrad Montabard, jenž pro Annais představoval nový domov. Na žádost Annais jel s novomanžely i Sabin. Annais den před tím přistihla proradnou a nevěrnou Mariamne, jak líčí na bezbranného proutníka Sabina. Nechtěla, aby macecha jejího otce podváděla, a proto Gerberta přemluvila. Na druhou stranu byl Sabin vynikající bojovník, a tak mohl posloužit i jako soukromý ochránce.
Po příjezdu na Montabard si Annais začala zvykat na nové prostředí. Byla překvapená, kolik se na tak kolosální stavbě, jako byl Montabard, vyskytovalo sokolů. Sokoli prý na Montabardu hnízdili odjakživa. K hradu zkrátka neodmyslitelně patřili. Nová paní hradu si pro své laskavé chování brzy získala celé služebnictvo. Její nejvěrnější přítelkyní se stala služebná Letice. Ze začátku Annais vše ukázala a vyprávěla o Gerbertově první ženě. Sabin byl pověřen hlídkováním kolem hradu a doprovázením barona na lov. Při jednom nezdařeném honění kořisti zachránil Sabin Gerbertovi život. I když baron neměl Sabina zrovna v lásce, za záchranu života mu byl nesmírně vděčný. Za odměnu mu nabídl rok služby na Montabardu.
Po čase porodila Annais chlapečka Guillauma. Ve stejné době začaly boje mezi králem Balduinem a emírem Balakem. Gerbert i Sabin museli do války. Zatímco Sabin vyvázl s poměrně neškodnými šrámy, Gerbert se vrátil s ošklivě zanícenou ránou. Jeho zdravotní stav se nelepšil. Baron cítil, že se jeho dny krátí, a tak se rozhodl provést patřičná opatření. Jeho mladá žena a Sabin museli slíbit, že se po baronově smrti vezmou. Po Gerbertově skonu tak učinili.
Brzy začal mladý pár prožívat velice šťastné manželství. Neshody mezi Balakem a Balduinem rychle stoupaly. Po Balakově smrti nasedl na trůn jeho bratr Timurtaš. Kvůli Balduinovým špatným taktikám mělo být na pevnosti Šaizar drženo pár vězňů, dokud král Balduin nezaplatí výkupné. Mezi vězni byli Balduinovy děti, Annais, Sabin a malý Guillaume. Saracénské vojsko je zde drželo více než jeden rok. Vše skončilo bitvou, v níž zvítězilo vojsko krále Balduina. Výkupné bylo zaplaceno a Sabin, Annais, Guillaume a novorozený Edmund se konečně směli vrátit domů na Montabard...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 02.01.2011

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Chadwicková - Sokoli z MontabarduMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­