ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Amorův šíp


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1999
Překlad: Eva Hauserová
Počet stran: 351
Doporučená cena: 149 Kč

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Příběh se odehrává v Anglii ve 12. století.

DĚJ:

Mladý šlechtic Adam de Lacey se vrací domů na pomezí Walesu, kde právě ovdověla jeho nevlastní sestra Heulwen, kterou bezmezně už několik let miluje. Heulwen se má brzy znovu provdat za Warrina de Mortimera, o kterém Adam ví, že zrazuje krále. Heulwen mu poví o podivném množství zlata, které zdědila po manželovi a Adam začne pátrat, jak k němu přišel. Zjistí, že Warrin de Mortimer nechal zabít Heulwenina manžela a že se snaží sesadit krále z trůnu. Jede za králem, poví mu, co se dozvěděl a požádá o ruku Heulwen. Pak se s Heulwen sblíží a její snoubenec je přistihne nahé. Požaduje vyhnání Adama, ale král rozhodne pro boží soud, tedy souboj. Adam vyhraje, ale Warrina nezabije. Ožení se s Heulwen. Po svatbě jede Heulwenin dědeček domů a je zajat Walesany. Protože má Adam již delší dobu v držení bratra Waleského prince Rhodriho, navrhne Heulwen výměnu. Brzy potom dědeček zemře a Adam narazí na Walesany. V bitvě zabije jejich prince a novým Waleským panovníkem se stane Rhodri. Ten s Adamem uzavře mír a na pomezí tak zavládne klid.
Král Henry pověří Adama posláním, aby doručil dopis ke znepřáteleným vzbouřencům. Adam pod nátlakem souhlasí a jede do Anjou i s Heulwen. V dopise král nabízí Geoffreiovi, synovi hraběte z Anjou, ruku Matyldy, dědičky anglického trůnu. William de Clito, pod kterým slouží Warrin de Mortimer, ho pověří úkolem, aby zjistil, co stojí v dopise od krále. Nejprve se snaží zabít Adama v turnaji, a pak unese Heulwen.
Na lodi, kde ji Warrin vězní, je znásilněna. Pomocí zapálení lodi se jí podaří utéci. Na útěku ji zachrání Adam a Warrina zabije. Po nějakém čase Heulwen zjistí, že je těhotná. Adama začnou zmítat pochyby, zda-li je otcem dítěte. Když se jejich syn narodí, konečně Adam uvěří v to, že je jeho otcem. Dítě mu je totiž velmi podobné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 30.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Chadwicková - Amorův šípMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)