ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Králova msta


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2003
Překlad: Hana Krejčí
Počet stran: 504
Doporučená cena: 219 Kč

DĚJ:

Děj se odehrává kolem roku 1100 n.l. za vlády Richarda Lví Srdce a Jana Bezzemka.
Mladý Fulke slouží v družině prince Jana. Kvůli nespravedlivému obvinění se oba poperou a začnou se velmi nenávidět. Fulke odejde z Janovy družiny do služeb Theobalda Waltera. V jeho službách dospěje a je pasován na rytíře. Mezitím se Theobald zasnoubí s mladou Maude. Fulke společně se svými bratry objíždí turnaje a získává zkušenosti. Na turnaji potká svého přítele Jeana a doprovází ho s poselstvím pro Theobalda. Přijede akorát den po jeho svatbě s Maude, do které se zamiluje. S vědomím, že nechce zradit svého přítele, se jí vyhýbá a vrátí se na turnaje. Celým děním se táhne spor o hrad Whittington. Fulke na něj má nárok, ovšem úřady jsou pomalé v navrácení hradu, kvůli kterému Fulkův otec zemřel žalem, a protože mezitím zemře král Richard, následník trůnu Jan přisoudí hrad jiným šlechticům. Fulke se proto vzbouří a se svými bratry a přívrženci znepříjemňuje život Janovi. Pak se dozví, že Theobald zemřel a jeho žena má být provdána za nejlepší nabídku, a tak se za ní vypraví a na oko si ji koupí od biskupa z Canterbury, který je oddá. Když ji veze do tábora, dozví se o jeho úmyslech, a jelikož ho také miluje, vyspí se s ním. Waleský princ pomůže Fulkovi dobýt Whittington a následují spokojená léta, kdy Maude a Fulke vychovávají své děti. Pak Fulke konečně uzavírá mír s Janem. Avšak když se objeví listina svobod, stanou dávní protivníci opět proti sobě. Maude už nemůže vydržet jejich věčné spory a odjede. I když se smíří, nepanuje už mezi nimi taková láska jako dříve. Pak Jan umírá a Fulke přísahá věrnost. Protože jsou velšanské výboje na Fulkovo území čím dál tím nebezpečnější, žádá novou vládu o povolení postavit Whittington z kamene. Bohužel je odmítnut, a proto odjíždí. Maude se s ním jede rozloučit, ale když se vrací, spadne na ni strom. Na těžká zranění umírá. Při jednom z nájezdů je Whittington vypálen a Fulke konečně může stavět z kamene. Po roce a půl se znovu ožení s jeho dlouholetou schovankou Klárou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 30.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Elizabeth Chadwicková - Králova mstaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­